ALTIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ALTIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 
          

     Altın alırken kandırılmaya karşı dikkatli olmak gerekir. Her yerden altın alınmamalıdır. Güvenilir yerlerden ve firmalardan altın almak gerekir. Altın takı veya yatırım amaçlı altın ya da hediyelik altın alırken çeşitli noktalara dikkat edilmelidir. Altının sahtesini ayırt etmek o kadar kolay değildir. Bu nedenle öncelikle bildiğimiz, tanıdığımız kuyumcu veya sarraflardan altın almak gerekir. Altın olmayan metalleri altın kaplayarak piyasada satmaya çalışan dolandırıcıların eline düşmemek için marka veya tanıdık yerlerden altın veya takı almak yararlıdır.
     Cumhuriyet altını alırken özelikle Darphane çıkışlı olması kontrol edilir. Cumhuriyet altınları Darphane dışında bir yerde basılamaz. Darphane yani devlet güvencesinde basıldığından güvenle alınabilir. Cumhuriyet altını 7 gram 20 cm ve 22 ayardır. Cumhuriyet altını alırken üzerindeki baskının net olmasına dikkat edilmelidir. Cumhuriyet altınlarının ziynet olanları yani tam, yarım ve çeyrek altınlar genellikle yatırımdan çok hediyelik alınır. Bunları alırken de baskısı kontrol edilmelidir. Çeyrek altın 1,75 gram, yarım altın 3,50 gramdır. Üzerilerindeki basım tarihleri ise o kadar önemli değildir. Eski tarihli altınlar belki biraz düşük fiyattan satılabilir.
      Osmanlı altınları eski altınlardır. Osmanlının son 6 padişahı döneminde basılan altınlar günümüzde de piyasada yer almaktadır. Bu altınlar genellikle kulpludur. Bu altınları alırken baskısının netliğine, kenar çizgilerine ve yıpranmamış olmasına dikkat edilir. Özellikle Sultan Reşat altını daha popüler olduğundan bunları alırken daha dikkatli olunmalıdır.
      Altın takılarda da sahtecilik yapılmaktadır. Altın takı alırken ayarına dikkat edilmelidir. Bilezik alınıyorsa 22 ayar olur ve üzerinde yazar. Bileklik ise 14, 18 veya 22 ayar olabilir ve üstünde yazar. Takı fiyatları ayarlarına göre değişiklik göstermektedir. Yüksek ayarlı altın takılar her zaman daha pahalıdır. Takı alırken marka veya tanıdık kuyumculardan alınması tavsiye edilmektedir. Alınan takı kolye, küpe, yüzük, bileklik ne olursa olsun üzerindeki ayar damgası kontrol edilmelidir. Takı alırken gramı iyi öğrenilmelidir. Ayrıca alınan işçilik parası da öğrenilmelidir. Böylece karşılaştırma yapılarak da iyi fiyat belirlenebilir. Ayrıca o ürünü ileriki bir zamanda satarsak ne kadar zarar edeceğimi de ortaya çıkmış olur. Ürününü işçiliği o ürün için harcanan emekle orantılıdır. İşçiliği çok olan ürünler genellikle daha pahalı ürünler olacaktır. Bu nedenle 22 ayar işçiliği olmayan bilezikler yatırım amaçlı alınır. Satarken zarar edilmez. Bir ürünün işçiliği alan kişinin hoşuna gitmesiyle orantılıdır. Ürünlerin işçiliği ülkelerin veya kültürlerin beğenisine göre değişir. Bazı ülkelerde bazı işçilik beğenilirken bazılarında aynı işçilik beğenilmez. Bu beğeni ülkedeki bölgelere göre bile değişiklik göstermektedir. Bu nedenle iyi işçilik beğenilere göre değişiklik gösterir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>