ALTIN FONU NEDİR

ALTIN FONU NEDİR

 
     ?

    Kıymetli Madenler yatırım fonlarıyla ilişkili tebliğ 2002 yılında yürürlüğe konmuştur. Bu tebliğ ile altın fonu ve kıymetli madenler fonu kurulması, yatırım fonu katılım belgeleriyle altın yatırım enstrümanlarına alternatif oluşturulması, yatırım fonlarının paylar halinde alınarak istenildiğinde satılması ve kısa ve uzun vadeli altın yatırım olanağı amaçlanmıştır. Altın yatırım fonları altına yatırım yapmak isteyenler için idealdir. Küçük tutarlardaki birikimlerini altına yatırarak yatırıma dönüştürmek isteyenlere yöneliktir. Alım-satım işlemleri kolaydır. Nakite döndürmesi kolaydır. B tipi altın yatırım fonlarında 1 günlük bir ihbar süresi verilemektedir.
     Altın fonu altın fiyatlarına paralel getiri sağlayan bir enstrümandır. Orta ve uzun vadelerde altına yatırım yapmayı ve getirisinden yararlanmayı sağlar. Altın fonu Altın Borsasında küçük miktarlarda işlem yapmayı sağlamaktadır. Saklama güvencesi ve fiziki alımlarda fiyat farkı ortadan kalkmış olur. Altın tüm dünyada güveli bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Özellikle kriz sonrasında bu görüş daha da güçlenmiştir. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların tercih ettiği bir enstrümandır. Altın kendinden menkul bir yatırım aracıdır. Zor durumlarda nakde dönüşebilen getiri elde edilebilen bir varlıktır. Araştırma şirketleri ve yatırım şirketleri yatırımcılara portföylerinde bir miktar da olsa altına yatırım yapmayı tavsiye ederler.
     Güvenli bir yatırım aracı olan altın artık Türkiye’de bankaların fonları ve mevduat hesapları içinde yer almaktadır. Yatırımcılar artık yastık altı olarak değil altın fonu alarak yatırım yapmaktadır. Bu yöntem hem daha güvenli hem de takibi kolaydır. Altın fonunun amaçlarından biri Türkiye ‘de bulunan binlerce ton olduğu tahmin edilen yastık altı altınlarının ülke ekonomisine kazandırılmasıdır.
    Bankaların her birinin altın fonu vardır. Altın fon fiyatları dünyadaki altın fiyatlarına endekslidir. Son yıllarda artan altın fiyatları altın fonlarına yatırımı arttırmıştır. Türkiye’de altına yatırım yapan yatırımcı sayısı 10 bine yakındır. Altına Türkiye kadar önem veren bir ülke için bu yatırımcı sayısı azdır. Hala daha günümüzde ülkemizde fiziki olarak altına yatırım yapılmakta yastık altında olan altınlar ortaya çıkarılmamaktadır. Bankalar bu alışkanlıkları değiştirmek için çalışmalarına devam etmektedir. Altına dayalı çeşitli yatırım enstrümanları üretmekte ve tanıtımlarını yapmaktadırlar. Altın ve kıymetli madenler yatırım fonları ise git gide yaygınlaşmakta ve portföylerde yerini almaktadır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>