ALTIN İŞÇİLİĞİ

ALTIN İŞÇİLİĞİ

 
           

      Altın işçiliği ülkemizde oldukça gelişmiş ve ilerlemiştir. Dünyada ikinci ülke konumunda olan Türkiye eski yıllardan beri yerel altın işçiliği konusunda çok başarılıdır. Bu başarıyı modern tekniklerle ve tasarımlarla dünyaya da taşımayı başarmıştır. Altın işçiliği altın takı yapımında verilen emek, yaratım gücüdür. Altın takı işçiliği altına biçim vermek ve ince işçiliğini yapmaktır. Kalıplar kullanılarak, tıraşlanarak ve el emeği ile yapılan işçilik günümüzde modern makinelerle yapılsa da el işçiliği gerektirmektedir. Altın takı satın alırken fiyatına işçilik ücreti eklenir. Altının gramı dışında işçiliği de hesaplanır. Bazı takılarda fazla işçilik vardır bazı modellerde az işçilik vardır. Ama takıların hepsinde işçilik vardır ve ücretlendirilir. Satıcı karı işçilik üzerinden elde etmektedir.
    Altın işçiliği takılarda vardır ancak cumhuriyet altınlarında ve 22 ayar bileziklerde işçilik yoktur. Bu nedenle bu altınlar yatırım amaçlı kullanılırlar. Alırken de satarken de işçilik ücreti yoktur ve altının sadece gramına para verilir. Ancak altın takılarda işçilik ücreti esas payı oluşturur. Altın takı satın alınırken işçiliğine de oldukça fazla para ödenirken satılmak istendiğinde işçilik parası ödenmez sadece altının gramına para verilir.
   Ülkemizde yöresel altın işçiliği de meşhurdur. Türkiye’de en ucuz altın işçiliği Şanlıurfa’da yapılmaktadır. Bu bölgede altın takıya büyük önem verilmektedir. Bu bölgeye has takılar üretilmekte ve ustalardan çıraklarına iletilmektedir. Bu bölgede telkari adı verilen teknikte yaygın olarak kullanılır ve bu ürünler tercih edilir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde altın takıya merak büyüktür. Bu bölgelere has altın takılar yöreye has işçilikle üretilmektedir. Ucuz işçilikle Türkiye’deki mağazalara ürünler dağıtılmaktadır. Ayrıca Trabzon’a has hasır bileziklerde yöresel işçilikle yapılmaktadır. Bu bölgede hasır bilezik ve kolyeler yapılmakta ve Türkiye’nin her yerine dağıtılmaktadır. Altın tellerin örülmesiyle elde edilen hasır ürünler el emeği ile üretilir. Telkari adı verilen tel işi örme uzun yıllardan beri bu bölgelerde yapılmaktadır.
   Eski çağlardan beri önemsenen altın işçiliği günümüzde modern makinelerle yapılmaktadır. Altın takı ve eşya işçiliği eski çağlardan beri popüler olmuş ve günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Günümüzde ise markalaşmış firmalar değişik tasarımlarla altın takı işçiliğini modern bir şekilde yapmaktadır. Ancak küçük atölyelerde altın takılar işlenmekte ve üretim devam etmektedir. Bir takının iyi işçiliğe sahip olup olmadığı kişinin beğenisine kalmıştır. Kişi takıyı beğendiyse, gözüne hoş gözüktüyse o takının işçiliği kaliteli demektir. İşçilik kişilerin beğenisine, ülkelerin kültürüne ve alışkanlıklarına göre farklılık gösterir. Bazı ülkelerde ve hatta bölgelerde sade ürünler tercih edilirken bazılarına daha abartılı takılar sevilmektedir. Modern, klasik ve yöresel işçilik bir arada kullanılır ve hemen her kesime hitap edilmektedir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>