ALTIN KAPLAMA NEDİR

ALTIN KAPLAMA NEDİR

 
          ?

     Altın kaplama eşyalar ve takıların kullanımı daha ekonomik olduğundan altın kaplama tekniği uzun yıllardır yapılmaktadır. Pek çok eşya altın kaplanarak altın görünümü verilir. Altından yapılan eşyalara göre daha ucuza gelir ve görünümü aynı altın gibidir. Dünyadaki tm kültürlerde altına verilen önem bilinmektedir. Tüm kültürlerde altından eşyalar tarih boyunca kullanılmıştır. Altın kaplama tekniğinin de tüm kültürlerde kullanımı bilinmektedir. Avrupa’da dini eşyalar veya soylu ve zenginlerin evlerinde kullandıkları kaplar, şamdanlar, çatal ve bıçak takımları gibi malzemeler altın kaplama da yapılmıştır. Osmanlı kültüründe de altın eşyaların yanı sıra altın kaplama eşyalar bilinir. Ayrıca altın kaplama tekniğiyle takılar da yapılmış ve kullanılmıştır. Minarelerin ve kubbelerin üzerindeki alemlerin de altın kaplama yapıldığı bilinmektedir. Günümüzde hala altın kaplama birçok eşya ve takıda kullanılmaktadır. Daha ekonomik ve ucuz bir yöntemdir. Hatta farklılık olsun diye arabaların veya çeşitli büyük eşyaların da altınla kaplandığı görülmektedir.
      Altın kaplama tekniğinde birkaç çeşit vardır. Rulolanmış altın kaplama ve altın dolgu tekniğinde temel madenden oluşan bir eşyanın üstüne lehim, kaynak gibi uygulamalarla altın sürülmesidir. Altın dolgu tekniğinde sürülen altın tabakasının kalınlığı temel ürünün ağırlığına göre değişmektedir. Kullanılan altın malzemenin temeldeki ürünün ağırlığına belli bir oranda kullanılması gerekir. Örnek olarak bir ürün 1/10 kadar altın dolgulu olarak bildiriliyorsa bu üründe temel madenin %10’u kadar altın malzeme kullanılmış demektir. Daha az altın kullanılmış olursa bu ürüne altın dolgulu demek yanlış olur. Rulolanmış altın kaplama tekniğinde ise daha ince bir altın tabakası kullanılır. Bu teknikte kullanılan altın kaplamanın en az 10 ayar olması gerekir ve temel madenin ağırlığına oranı da belirtilmelidir. Bu ürünlerde altın dolgulu veya altın kaplama olduğu ürünün bir yerinde belirtilir.    
    Altın kaplama gümüş, bakır, nikel gibi çeşitli madeni eşyaların üzerine yapılabilmektedir. Altın kaplanan eşya dış etkenlerden de korunmuş olur ve dışı altın olduğundan ilk günkü gibi durur. Bir dönem dişleri korumak için de altın kaplama tekniği kullanılmaktaydı. Dış etkenlerden korunan diş, rahatlıkla uzun yıllar kullanılmaktaydı. Ayrıca altının iletkenliği yüksek olduğundan elektrik-elektronik alanında kullanılan kablolar veya malzemelerde çeşitli teknik yöntemlerle altınla kaplanmaktadır. Altın kaplamanın kalınlığı 0,000001 ve 0,000005cm kalınlığında olur.
     Altının içine karıştırılacak alaşımlara göre farklı renkte kaplamalar da elde etmek mümkündür. Beyaz, kırmızı ve sarı altın kaplamalar altın kaplamanın içinde konulan platin veya nikel, gümüş ve bakır oranına göre değişir. Genel olarak en yüksek ayarlı altın kaplama 22 ayardır. 24 ayar altın kaplama çok yumuşak olacağından tercih edilmez. Daha düşük ayarlarda da altın kaplama yapılmaktadır. 


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>