ALTIN MADENİ NASIL ARANIR

ALTIN MADENİ NASIL ARANIR

  

Çağlar boyunca insanlar maden arayıcılığı ile uğraşmıştır. Maden arayıcılığı yanı sıra işletmeciliği de yapmışlar ve çıkardıkları çeşitli madenlerden faydalanmışlardır. İlk zamanlarda madenler yüzeyde olduğundan rahatlıkla toplanmış ancak zamanla nüfus artıp maden ihtiyacı çoğaldıkça ve yüzeydeki madenler azaldıkça yer altının derinliklerinde maden arama çalışmaları başlamıştır. Bu çalışmalar da maden arama tekniklerinin ve araçlarının gelişmesine neden olmuştur.
      Altın madeni arama teknikleri arasında yer alan uzaktan algılama yönteminde baştan hedef bölgeler belirlenir. Bölgelerin belirlenmesinde uydu fotoğrafları, cevher barındıran kayalar, bölgelerdeki fiziki farklılıklar, fay hatları ve kuşaklar hakkında bilgi edinilir. Maden arama yöntemlerinden bir diğeri olan yerüstü aramalarıdır. Bu yöntemde bir bölge seçilir ve bu bölgede jeokimyasal ölçümler yapılır. Bölgedeki kumlara, derelerin kumlarına, toprak, kaya, su ve bitki örtüsü örneklerine analizler uygulanır. Kaya ve kum örnekleriyle bölgedeki cevherleşmenin niteliği belirlenmiş olur. Jeokimyasal analizlerin sonunda belirlenen bölgelerde jeofiziksel analizlerle bölgedeki kayaların manyetik, sismik, elektriksel özellikleri tespit edilir. Bir diğer maden arama tekniği olan sondaj çalışması ile tespit edilen bölgedeki cevher net olarak tespit edilebilir. Sondajlarla yer altından alınan kaya örnekleri analiz edilerek yer altındaki bu madenin nitelikleri belirlenir.
    Altının bulunduğu bölgelerin genel olarak özellikleri çıkarılmıştır. Altın madeni genel olarak epitermal yataklarda yani sıcak su kaynaklarına bağlı değişikliğe uğramış çatlak ve çöküntü yerlerinde kayaların içinde, kuars damarlarda altın madeni bulunur. Ayrıca ultramafik adı verilen kayaçların içinde civa, arsenik, nikel, kobaltı bulunduğu gibi altında yer alır. Bu alanlarda altın ince taneler halinde bulunmaktadır. Yer kabuğunun derinliklerinde bulunan magmatik kayalarda, kireçtaşı veya karbonatlı kayaçların kuşaklarında altın bulunur. Bakır açısından yoğun olan yataklar da altın üretimi olabilmektedir. Ayrıca akarsu yataklarında da dibe çökmüş biçimde altın bulunabilir.
      Altın aramak için öncelikle yer kabuğunu ve altının bulunabileceği bölgelerin özelliklerini iyi belirlemek gerekir. Altın madeni arama pahalı bir iştir. Ciddi yatırımlar gerektirir. Altın araması yapacak şirket veya kurumun önceden bir plan yaparak gerekli yerlere başvurması gerekir. Arama planı uzun süreli bir plandır. Aramada kullanılacak araçlar, laboratuarlar önceden hazır ve kullanışlı olmalıdır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>