ALTIN TAKI FİYATLARI

ALTIN TAKI FİYATLARI

 
          

      Altın insanların yatırım aracı olarak veya süs eşyası ya da zenginlik göstergesi olarak yüzyıllardan beri kullandığı bir araçtır. Cumhuriyet altı veya bilezik alarak tasarruf yapan kişiler veya yatırım yapan kişiler ülkemizde çoktur. Son yıllarda altın fiyatlarının artmasıyla altın daha da değerlenmiştir. Altın takı alımı yavaşlamış ancak yatırım amaçlı alınan altın artmıştır.
    Altın takı piyasasında fiyatlar öncelikle has altın fiyatına göre belirlenir. Dünya altın fiyatlarına göre belirlenen has altının fiyatı takı fiyatlarını etkiler. Bu fiyat dünyada hemen her yerde yaklaşık fiyattır. Altının dünyadaki ons fiyatı dünyanın her yerinde aşağı yukarı aynıdır. Ancak takı has altından farklıdır. Takı yapıldığında ayarı belirleyici olur. Takı has altından üretilmez. 24 ayar altına alaşımlar eklenerek takı üretilir. Has altın çok yumuşak olduğundan has altından takı üretilemez. Mutlaka alaşım eklenmelidir. Takının üretilmek üstenen rengine göre alaşımlar belirlenir.  Ayar sisteminde her ayar altının 24’te biri kadardır. Yani takının 24’te 18’i altın geri kalan 24’de 6’si diğer alaşımdır. Alaşımlar gümüş, bakır, nikel, paladyum gibi metaller olabilir. Bu alaşımlar altının sertliğini ve dayanıklılığını artırır.
    Altın takıda has altın fiyatı ve hangi ayar altın takı ise o ayardan fiyatı belirlenir. Daha sonra altın takılardan önemli bir unsur olan işçilik fiyatın belirlenmesine sıra gelir. Bir kolye, küpe veya yüzük olarak üretilen her takıda işçilik söz konusudur. Takıda el emeğine veya işçilik özellikleri ve detaylarına göre işçilik fiyatları değişir. İşçilik fiyatları gram başına belirlenir. İşçilik fiyatları üründeki emeğe bağlı olarak değişir. İşçilik, emeğin yanı sıra bir takının üretiminde kullanılan altının kaybını belirler. Yani 90 gramlık bir takı alırken esas üretimdeki gramı 100 gram ise 10 gramı işçilik sayılır. O takının desenlenmesi sırasında tıraşlamadan doğan altın kaybı fiyatlara işçilik olarak yansımaktadır. Altının uluslar arası piyasada günlük değerinin üstüne işçilik fiyatları eklenir. Kuyumcuya giden ürünlerin üstüne kuyumcu da kar payı koyar ve tüketiciye yansıtılır. Altın takı fiyatları bu şekilde oluşmaktadır.
     Takı alırken bilinçli olarak hareket etmek isteyenler altının gram fiyatlarını bilmelidirler. Yanı sıra model işçiliği hakkında az da olsa bilgilenmelidirler. Altın takı alınırken öncelikle ürünün içinde yazan ayar damgasına bakılmalıdır. Türkiye’de ve dünyada markalaşma hızla ilerlemektedir. Marka ürün almak her zaman güvencelidir. Marka veya tanıdık kuyumculardan takı alınması tüketiciye tavsiye edilir. Altına yatırım yapacakların ise işçiliği olmayan cumhuriyet altını veya 22 ayar bilezik ya da gram almaları tavsiye edilir. İşçilikli ürünleri alanlar bu ürünleri satarken her zaman işçilikten dolayı değer kaybına uğrarlar. Ürünü alırken işçiliğe para verilir ancak satarken işçiliğe para verilmemektedir. Sadece altının gramına para ödenir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>