ALTIN TAKI TASARIMI

ALTIN TAKI TASARIMI

 
        

     Altın takılar eski dönemlerden beri farklı şekillerde kullanılmıştır. Her dönemin kendine has altın takı modelleri ve kullanım amaçları vardır. Altın takılar da bu amaçlara göre tasarlanmaktadır. Kullanım amaçları, kullanacak kişiler, kullanım yerleri altın takı tasarımın önem teşkil eder. Her dönemde her kültür kendi alışkanlıklarını ve kültürel özelliklerini altın takılara yansıtmıştır. Takı modellerinde dönemsel etkiler de söz konusudur. Her dönemin modası farklıdır. Günümüzde de dünyada altın takı trendi her yıl yenilenmekte, yeni modeller ve biçimler sevilmekte ve benimsenmektedir.
     Altın takılarda tek olarak kullanıldığı gibi değerli veya yarı değerli taşlarla da kullanılmaktadır. Ortaçağ’dan başlayarak astroloji ve burçların etkileri ile insanları mistik öğelere merak sarar. Değerli taşların da enerji yaydığına inanılır. Bu dönemlerden itibaren değerli taşlar altınla birlikte kullanılan takı malzemesi olur. Önceleri elle ve çeşitli küçük aletlerle yapılan takı tasarımları günümüzde modern ve teknolojik aletlerle daha çeşitli teknikler kullanılarak seri şekilde üretilirler. Son yıllarda markalaşmanın da etkisiyle dünya trendlerini takip eden firmalar tasarıma önem vermeye başlamışlar ve tasarımcılarını özenle seçerek, onların kendilerini sürekli geliştirmelerine de destek vermeye başlamışlardır.
     Takı tasarımı çeşitli yerlerde eğitimi olan bir daldır. Meslek Liselerinden başlayarak üniversitelerin bölümlerinde de takı tasarımı öğrenimi görmek mümkündür. Eskiden usta çırak ilişkisiyle yetiştirilen takı yapımcıları artık okullu ve üniversitelidir. Elbette günümüzde hala usta çırak ilişkileri devam etmektedir. Ressamlar, endüstri tasarımcıları da takı tasarımı içinde yer alır. Takı tasarımı yapmak isteyen ve bu alanda başarılı olan kişilerin çizim yetenekleri olmalıdır. Ayrıca yaratıcılık ve farklı bakış açılarıyla yeniliklere açık karakterde insanları olması beklenir. Kendilerini geliştiren ve gelişmelere açık insanlar başarılı olurlar. Takı tasarımında ekonomik gelişmeleri takip ederek takı modellerini bu gelişmelere ve farklı beğenilere hitap eden biçimde oluşturmak yaratıcılık isteyen bir iştir.
         Altın takıların klasikleri vardır. Her zaman moda olan tasarımlar klasikleşmiştir. Bu takılar tek taş yüzük ve küpeler, sıra taşlı yüzükler, top küpeler, zincirler, içi boş bileklikler ve 22 ayar bilezikler her zaman revaçtadır. Bu model takılar hemen her dönem kullanılan klasik takılardır. Kişiler hoşlarına giden modelleri seçerler ve altın takıları çok uzun yıllar kullanabilirler. Günümüzde farklılık ön plandadır. Altın takılarda tasarım önem kazanmıştır. Yeni modellerde altın farklı materyallerle birlikte tasarımlanarak kullanılmaktadır. Ayrıca takıların çok amaçlı kullanımlı olanları da tercih edilmektedir.
    Dünyada takı tasarımında en başarılı ve öne gelen ülke İtalya’dır. Dünyada takı trendlerini ve modasını çoğunlukla İtalya belirlemektedir. Yeni tekniklerin gelişmesine ön ayak olmaktadır. Diğer ülkeler ise İtalya’yı temel alarak takı tasarımı ve üretimi yaparlar. İtalya’da marka olmuş isimler dünya altın takı modasını belirler.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>