ALYANS TARİHİ

ALYANS TARİHİ

 
           

     Evlilik veya nişan yüzüğü olan alyansın tarihi eskilere gider. İnsanlar eski dönemlerden beri tek eşli yaşamışlar ve bunu bir sembolle dışarıya göstermek istemişlerdir. Mısır uygarlığından beri evlilik yüzüğü kullanıldığı bilinmektedir. Önceleri bitki saplarından yapılan alyanslar daha sonra sonsuza kadar kalıcı olan demirden veya metallerden yapılmaya başlanır. Alyansta altın kullanımı altın değerli bir metal olduğundan ve kalıcı olmasından dolayı tercih edilmeye başlandığı düşünülür.
     Alyans Mısır ve Roma’dan beri sol elin yüzük parmağına takılmaktadır. Bunun birkaç nedeni olduğu düşünülür. Sol el sağ ele göre daha az kullanıldığından dolayı ve yüzük parmağı da en az işlevi olan parmak olduğundan rahatsız etmemesi için bu parmak tercih edilmiş olabilir. Kimilerine göre de sol elin yüzük parmağından kalbe bir damar gittiği tahmin edilir ve sonsuz aşkın simgesi olarak kalbe giden yola alyans takılır. Önceleri kocalarına sadakatlerini ve sevgilerini göstermek için sadece kadınların kullandıkları bir aksesuar olan alyans zamanla erkeklerin de taktığı bir yüzük haline gelir. Eski dönemlerde erkekler daha çok taşlı ve büyük yüzükler kullanırken zaman içinde halka biçimli alyans kullanmaya başlarlar. Eski çağlarda evlilik yüzüğü olarak farklı yapıda yüzükler de kullanılıyordu. Taşlı veya farklı şekillerde olan yüzükler evliliği sembolize ediyordu. Erkeğin kadına verdiği bu yüzükler zaman içinde değişir.
   Zaman içinde evlilik yüzükleri altından yapılmaya başlar. Ayrıca biçim olarak sonsuzluğun simgesi olara ve parmağa uyum sağlaması açısından daire biçimlidir. Bu biçin zamanla çeşitlenmeye başlar. Düğüm biçimleri, el biçimleri gibi şekilli yapılmaya başlanır. İnce veya kalın modelleri de vardır. Üzerleri bitki motifli süslemeli olanları dikkat çeker. 8.yy’da ise evlilik yüzüklerine değerli taşlar eklenerek kullanılır. Özellikle elmas bu yüzyıldan sonra sıklıkla evlilik yüzüklerinde sıklıkla kullanılan kıymetli taş haline gelir.
    860 yılında ilk kez resmi olarak altın evlilik yüzüğü kullanılır. Bu yüzük damadın geline verdiği finansal güvence olarak altındandır. 12.yy’da evliliklere resmi ve kesin olarak altın alyans eklenir ve evlilikler kilisede yapılmaya başlanır. 15.yy’da ise elmas evlilik yüzüklerinin vazgeçilmez taşı haline gelir. Sertliği ve dayanıklılığı ile evliliklerin simgesi olur. Ancak pahalı olmasından dolayı soyluların kullandığı alyans olur. Savaş dönemlerinde erkeklerin ve kadınların ayrılık dönemlerinde eşlerini hatırlamak için taktıkları evlilik yüzükleri yaygınlaşır.
    Alyans gerek altın halka olarak gerekse elmas taşla kullanımı tarih içinde yayılarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde çeşit çeşit alyans modelleri, taşlı veya taşsız modeller olarak tasarlanır ve her keseye ve zevke uygun modeller piyasada bulunabilir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>