ALYANS

ALYANS

 
            

     Alyans günümüze tarih boyunca gelmiş ve sonsuz aşkın ve sadakatin simgesi olarak yer almış bir aksesuardır. Alyans evliliklerin vazgeçilmez takısı ve çiftlerin yıllar boyunca taktıkları ve evliliklerini sembolize eden takıdır. Yuvarlak ve düz biçimiyle sonsuzluğu simgeleyen alyans modelleri günümüzde farklı ve yeni tasarımlarla vitrinleri süslemektedir. Alyans olarak kullanılan ancak sadece bayanların taktığı tek taş adı verilen yüzükler de popülerdir. Özellikle Avrupa ve Amerika ‘da kullanımı başlayan tek taş yüzükler artık tüm dünya ülkelerinde kullanılmaktadır.
     Evliliğe adım atarken ilk olarak ve özenle seçilen alyansların pek çok modeli vardır. Sarı altın dışında beyaz altın ve kırmızı altından alyans modelleri mevcuttur. Ayrıca 3 renk altının birlikte veya kombine olarak kullanıldığı alyanslar da tercih edilmektedir. Model olarak takı üreticileri yaratıcılıklarını zorlarken çok çeşitli modeller üretmektedir. Bayan ve erkek alyans modelleri aynı olabildiği gibi benzer ama farklı da olabilmektedir. Gelinler için tasarlanan alyans modelleri taşlı veya taşsız olarak tasarlanırken erkekler içi taşsız olan tipleri tasarlanmaktadır. Spor veya daha gösterişli modeller ve renklerle kişilerin zevkine ve yapısına uygun her türde alyans bulmak mümkündür. Sarı düz yuvarlak alyanslar en klasik alyans tipidir. Bunlar yıllardan beri kulanılan klasikleşmiş alyanslardır. Ancak son yıllarda gelişen takı modası ve piyasası ile alyans modelleri çok fazla çeşitlenmiş ve modernleşmiştir.
     Evliliklerde nişan ve nikah yüzükleri ayrı alınabildiği gibi tek bir yüzük de alınabilmektedir. Nişan yüzükleri genellikle nikah yüzüklerine göre daha ince olur. Nikah yüzükleri ise asıl evlilikten sonra kullanılan yüzükledir. Alyans olarak sıra taşlı alyanslar da eskiden beri gelinler tarafından tercih edilen yüzüklerdir. Çok taşlı alyanslarda genelde taş tek sayı kullanılır. Pırlanta taşlı alyanslar 5 taşlı, 7 taşlı veya tam tur olarak tasarlanmaktadır.
   Tek taş yüzükler ise evlilik teklifi yapılırken erkeklerin bayanlara taktığı yüzüklerdir. Bir anlamda nişan yüzü niteliğindedir. Türk toplumunda tek taş yüzükler nişan ve nikah yüzüğüne ek olarak kullanılmaktadır. Daha çok Avrupa ve Amerikan kültürlerinde olan tek taş yüzükler ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tek taş alyansların taşları pırlantadır. Tek taşlı yüzüklerde altın olarak beyaz veya sarı altın kullanılır. Beyaz altın sarıya göre pırlantayı daha çok öne çıkardığı için daha fazla tercih edilmektedir. Tek taşların pırlantalarının karatları yan büyüklükler ve parlaklıkları önemlidir. Son yıllarda üçtaşlı evlilik yüzükleri moda olmuştur. Bu modellere çeşitli isimler verilmekte ve her yıl alyans modelleri de değişmektedir.  Markaların tasarladığı taşlı veya taşsız alyans modelleri bayanları etkisi altına almakta ve her zevke uygun modelleri bulmak mümkün olmaktadır. Alyans ve tek taş modası tasarımcıların geliştirdikleri ve sundukları yeni tasarımlarla giderek gelişmektedir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>