AYAR EVLERİ NEDİR

AYAR EVLERİ NEDİR

 
            ?

      Metal analizi yapan ticari kuruluşlara ayar evi adı verilmektedir. Değerli metallerin ya da soy metallerin belli bir cetvele göre saflık tespitlerini yapan ticari kuruluşlardır. Ayar evleri genel olarak kuyumculuk sektörü içinde yer almaktadır. Ayar evleri kuyumculuk işi yapılan her yerde ihtiyaç duyulan bir kurumdur. Kuyumculuk sektöründe en çok kullanılan metal olan altın devamlı olarak kontrole ihtiyaç duyulan bir metaldir. Altının üretim aşamasından, hurda olarak alınıp satılmasına kadar her durumda saflık kontrollerine gerek duyulur. Altının ayarının fiyat farklarına yol açacağı için üretici atölyeler, altın toptancıları ve mağazalar ürünlerin güvenilirliğinden emin olmak için sıklıkla ayar evlerine başvurarak saflık tespiti isterler.
     Ayar evleri sadece altının analizini yapan kurumlar değildir. Aynı zamanda bu kuruluşlarda gümüş, platin, polladyum ve toprak analizleri de yapılır. Analizler yapılırken çeşitli kimyasal yöntemler ve teknikler kullanılır. Her metalin farklı teknik analiz yöntemi vardır. Çok hassa teraziler kullanılır. Terazilerin ayarlarının bozulmaması için önlemler alınarak sıcaklık yalıtımlı odalarda muhafaza edilirler. Ayar evlerinin güvenilirliği çok önemlidir. Ayar evi açmak da kolay bir olay değildir. Ayar evlerinde kullanılan yöntemler ve teknikler de güvenilirlik açısından önem teşkil eder.      
    Özel pek çok ayar evi olmasının yanında Darphane ve Damga Matbaası genel Müdürlüğü’nün de analiz ve ayar evi vardır. Ayrıca İstanbul kuyumcular Odası’nın da ayar evi mevcuttur. Bu ayar evleri için düzenlenen yasal bir düzenleme vardır. Kıymetli maden ve taş analizinde yetki verilecek ayar evlerinin standartları seçimi ve denetim esaslarının belirlenmesine ilişkin Tebliğ yapılmıştır.  Ayar evleri bu tebliğe uygun iş yapmakla yükümlüdürler. Tebliğe göre 18 adet özel ayar evi belirlenmiştir. Tebliğ de kıymetli maden ve taş analizleriyle ilgili standartlar ve denetim esasları net olarak belirlenmiştir.
    İstanbul Kuyumcular Odası Darphane Genel Müdürlüğü’nün verdiği yetkiyle sektördekilere ithalat ekspertiz raporu verebilmektedir. İthal edilecek işlemiş, yarı işlenmiş ve hammaddeler İstanbul Kuyumcular Odası’nın ayar evinden analiz ve ekspertiz raporu ile onay alınmadan ithal edilememektedir.
    Kuyumculuk sektöründe alaşımlı metallerin içindeki alaşım miktarı ayar evlerinde hesaplanır.  Ergitme esnasında alaşımda homojen bir dağılım olmalıdır. Yani mamülün içindeki alaşım oranları eşit olmalıdır. Oluşturulan alaşımları veya milyemi net olmayan mamüller veya külçeler tespit için ayar evlerine gönderilir. Ayar evleri mamüllerden numune alarak milyemini tespit eder ve raporlar. Bu raporlar külçeler ve mamüllerin ayarları ispatlar ve alım satımlarda güvencedir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>