BEYAZ ALTIN KULLANIMI VE ÖZELLİKLERİ

BEYAZ ALTIN KULLANIMI VE ÖZELLİKLERİ

 
            

      Beyaz altın alaşım olarak beyaz renk veren özellikte üretilen altındır. Beyaz altın sarı altınla aynı özelliklere sahiptir. Ancak alaşım olarak farklılık içerir. Beyaz altın alaşımında beyaz rengi veren nikel, çinko, gümüş ve paladyum gibi metaller kullanılır. 18 ayarlık beyaz altında %75 oranında altın olduğundan ve 14 ayarlık bir beyaz altında da %58.3’lük altın olduğundan dolayı tam beyaz olmayıp hafif bir sarılık olur. Bu nedenle beyaz altınlar ek olarak beyazlığı arttırmak için platin kökenli sert ve beyaz bir metal olan rodyum ile kaplanır. Zaman içinde rodyum kaplama aşındığından dolayı da beyaz altınlarda sararma meydana gelir. Belirli aralıklarla beyaz altın takıların bakımı yapılarak üretici firmaların veya kuyumcuların rodyum kaplamayı yenilemesi sağlanır.
     Rodaj işlemi beyaz altının renginin beyazlatılmasında ve parlaklığını kazanması için kullanılan bir yöntemdir. Zamanla sararan beyaz altın takılar kuyumcu veya üretim atölyelerinde altınlarının rengini ilk günkü rengine çevirebilmektedirler. Özel makinelerle sarı veya kırmızı altını bile sonradan beyaz altına çevirmek mümkündür. Ancak pek tavsiye edilmez. Çünkü sonradan yapılan rodaj altında az da olsa değer kaybına yol açmaktadır. Ve bir süre sonra beyaz altının altından eski renk ortaya çıkar. Bu işlemi yenilemek gerekir.
    Beyaz altın ışığı iyi yansıttığı ve hoş göründüğünden dolayı sıklıkla kullanılan ve vitrinleri süsleyen bir metaldir. Beyaz altın sarı veya kırmızı altınla bir arada geçişli kullanıldığı gibi tek olarak kullanımı daha yaygındır. Özellikle sarı altınla çift olarak beyaz altının kullanıldığı ürünler çoğunluktadır. Beyaz altının özellikle pırlanta ve elmasla kullanımı sevilir. Pırlantayı öne çıkardığından ve parlaklığını iyi verdiğinden dolayı beyaz altın pırlantalı ürünlerde tercih edilir.
    Beyaz altının sarı veya kırmızı altından ayar olarak hiçbir farkı yoktur. 24 ayar has altına nikel katılırsa beyaz altın elde edilir. Bu nedenle diğer altınlardan ayar olarak farkları yoktur. Normalde altın 24 ayar saf altındır ancak takı haline getirilirken ayarı düşürmek gerekir. Saf altın çok yumuşak olduğundan takı yapımına ve kullanımına uygun değildir. Bu nedenle saf altın nikel alaşım ile beyaz altın haline getirilerek takı üretilir. Altının ayarı renklerine değişiklik göstermez.
    Beyaz altın pırlanta ve elmasla çok estetik durmaktadır ve taşları ortaya çıkarır. Yakut ve safir ile de sıklıkla kullanılan beyaz altın takı modelleri zümrüt ile çok sık olmasa da kullanılmaktadır. Altın takı olarak yüzükten, kolyeye, bilezikten, küpeye ve setlere kadar her türlü model üretilmektedir. Beyaz altın sarı altına göre daha spor ve gündelik olarak da kullanılacağından çok popüler ve sık tercih edilen metaldir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>