CUMHURİYET ALTINI VE ZİYNET ALTIN

CUMHURİYET ALTINI VE ZİYNET ALTIN

 
          

     Cumhuriyet altını 22 ayar olan paraya verilen isimdir. Cumhuriyet altınları devlet güvencesi altında basılmaktadır. Darphane ve Damga matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan Cumhuriyet altınları ziynet ve ata altını olarak iki çeşittir. Boyut olarak farklılıklar gösteren ata ve ziynet altınları kendi içinde de ayrılır. Cumhuriyet altınlarının Darphanede basılmış olması önemlidir. Gramı ve üzerindeki baskının net olması da alırken dikkat edilmesi gereken unsurlardır.
     Ata altınları genel olarak yatırım amaçlı kullanılan altın cinsidir. 22 ayar olup işçiliği yoktur. Bu nedenle satılırken değer kaybetmez. Ata altınları dünyadaki günlük altın fiyatlarına göre fiyatlanır. Altına yatırım yapmak isteyenlere veya tasarruf yapanlara önerilir. Kulplu olmayan altınlardır. Devlet darphanesinde basıldığından dolayı güven içinde alınabilir.
    Ata altınları boyutlarına ve gramlarına göre ayrılır. 5’li kalın ata altını bu altınların en büyük olanıdır. Beşibirlik de denilmektedir. Ağırlığı 36.080 gramdır. Halka arasında 500’lük olarak da bilinir. 5 tane büyük altına eş değer kabul edilebilir. Bundan bir küçüğü olan 2.5’luk kalın ata altını vardır 250’lik olarak da söylenebilir. 18,040 gramdır. Lira olarak ifade edilen tam ata lirası ise 7.216 gramdır. Yarım ata lirası 3.608 gramdır Çeyrek ata lirası ise en küçük tipi olup 1.804 gram ağırlığındadır. Ata altınlarının bir yüzünde Atatürk portresi diğer yüzünde ise Türkiye Cumhuriyet yazısı vardır.
     Cumhuriyet altınlarının ikinci bir çeşidi de ziynet altınlardır. Ziynet altınlar genellikle hediyelik olarak düğünlerde verilen altın tipidir. 22 ayar altınlardır ve işçilikleri yoktur. Satarken değer kaybına uğramazlar. Bu nedenle yatırım amaçlı da kullanılabilirler. Ziynet altınlar da boyut ve gramlarına göre ayrılırlar. En büyükleri beşli ziynet adı verilen ziynet altındır. Beşli ziynet veya diğer adıyla 500’lük ziynet 35.080 gramdır. Bunun bir küçüğü olan ikibuçukluk ziynet ise ya da 250’lik ziynet altın 17.540 gramdır. Tam ziynetler 7.016 gramdır. Yarım ziynet altınlar 3.580 gram, çeyrek ziynetler ise 1.754 gramdır. Halk arasında tam altın, yarım altın ve çeyrek altın olarak kullanılırlar. Ziynet altınların bir yüzünde Atatürk portresi diğer yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi yazar. Bu altınlar eskiden takı olarak da kullanıldığı için adına ziynet denilmektedir.
    Cumhuriyet altınları sadece T.C. darphanesinde basılan devlet güvencesinde olan altınlardır. Cumhuriyetin ilk altın paraları olarak 1925 yılında ilk defa basılır. Kuyumcular genellikle Altın Borsası’nda işlem yaparak aldıkları külçe altınların bir kısmını Darphane’nin belirlediği günlerde Darphane’ye götürerek Cumhuriyet altını bastırır. Darphane getirilen altın kadar belli ücret karşılığında Ata lirası veya ziynet altın basar ve belirli günlerde teslim eder. Kuyumcular da bunları halka satarlar.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>