CUMHURİYET DÖNEMİ ALTINLARI

CUMHURİYET DÖNEMİ ALTINLARI

 
      

      Cumhuriyet döneminin altın paraları 1925 yılında basılmaya başlar. Bu yıllarda basılan paralar Harf Devriminden önce (1928) basıldığından dolayı üzerlerinde arap harfleri yer almaktaydı. Bu dönemdeki basılan altınlara Ankara Altınları adı verilmiştir. Ankara Altınları Meskuk (kalın) altın ve Ziynet (ince) altın olmak üzere iki gruptur. Bunlar kendi içlerinde olmak üzere beşibiyerde, iki buçukluk, lira, yarım ve çeyrek olarak isimlendirilir. 1930-1931 yıllarında dünyadaki ekonomik krizden etkilenen Türkiye’de altın para basılmaz. 1937 yılında Cumhuriyet Altını adı altında altın para basıldığı izlenir. Basılan bu altınlar Latin harfleriyle basılmış bir yüzünde de Atatürk portresi vardır. Cumhuriyet altınları da Ankara Altınları gibi Meskuk ve Ziynet olarak basılmıştır. 1938 yılında Atatürk’ün ölümüyle İsmet İnönü cumhurbaşkanı olduğunda (1938-1950) üzerinde kendi portresi olan altın para bastırır. 1950 yılında ise tekrar Atatürk portresi konarak altın para bastırılır.
      Para basan kurum eskilerden beri Darphanedir. T.C. Darphane ve Damga Matbaasında Ankara Altınları ve Cumhuriyet Altınları basılmıştır. Günümüzde de kuyumcular veya vatandaşlar ellerindeki 1 kg üzerindeki 24 ayar altını Darphaneye götürerek Cumhuriyet altını bastırabilmektedir. Kuyumcular satış amaçlı bastırmakta vatandaş ise yatırım amacıyla meskuk altını düşünmektedir. Kişiler Cumhuriyet altını olarak çeyrek, yarım veya tam altın bastırabilmektedir. Ziynet cumhuriyet altınları ise hediye veya düğünlerde takı amacıyla kullanılmaktadır. Meskuk altınlarla da bu amaca hizmet edebilmektedir.
    Cumhuriyet altınlarından meskuk altınlar daha kalındır ve ön yüzde Atatürk portresi vardır. Arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti yazar ve cumhuriyetin ilan tarihi olan 1923 yazar. Altı kısımda ise cumhuriyetin ilanının yıldönümü belirtilir. Meskuk sözcüğü Arapça kökenli olup damgalanmış, akçe haline getirilmiş demektir. Madeni paralar anlamında kullanılmaktadır. Cumhuriyet altınların ziynet altınlar ise daha incedir. Ön yüzde Atatürk portresi ve çevresinde yıldızlar ve çelenk yer alır. Arka yüzde ise Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi yazmaktadır. Alt kısımda ise paranın basıldığı tarih yazmaktadır. Ziynet süs anlamına gelen bir sözcüktür. Takı amaçlı kullanılan altınların genel adıdır. Bu tip altın, düğünlerde takılan, gelinin güvencesi anlamına gelen altınlardır.
    Altın ve altın dışındaki kıymetli metallerle dövizin ithal ve ihracının 1930’lu yıllardan itibaren Türk Parasını Koruma Kanunu ile yasaklanmasından dolayı bu ticaret devletten gizli yapılmıştır. 1989 yılında Merkez Bankası altın ithalini serbest bırakır ve Türkiye’deki altın kaçakçılığına darbe vurulmuş olur. Artık altın ithali ve ihracı yasal olarak yapılmaya başlanır. Yine aynı kararla altın ve döviz kurlarının Türk lirası karşılığında değerinin belirlenmesinde T.C.Merkez Bankası yetkilendirilmiştir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>