DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE ALTIN TAKI ÜRETİMİ

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE ALTIN TAKI ÜRETİMİ

 
           

       Dünyada altın takı tasarımı ve üretimi canlılığını korumakta ve gelişmektedir. Son yıllarda altın takı kullanımı ve alımında azalma dikkatleri çekmektedir. Altın fiyatlarının yükselmesinden ve farklı değerlerin altının yerini almaya başlamasından dolayı altın takı tüketiminde gerileme kaydedilmiştir. Ancak takı üreticileri bu durumu geri çekmek için harekete geçmişler ve altın takı tasarımlarında daha modern, günlük hayatta kullanılabilen ve sade modellere yönelmişlerdir. Ayrıca altın kullanımını hafifleterek pahada da hafif ürünler piyasaya sunmuşlardır.
     Dünyada altın takı ihracatında ilk sırayı İtalya almaktadır. İtalya yıllık ürettiği altın takının %80’ini ihraç eder. Özellikle ABD’ye ihraç yapan İtalya dünyada önemli takı üretimi yapan ülkedir. Altın takı ihracatında dünyada ikinci ülke ise Türkiye’dir. Türkiye yıllık takı üretiminin %40’ını ihraç etmektedir. Geri kalanını da yerli tüketiciye ve özelliklede turistlere satar. Dünyada takı ihracatı yapan üçüncü ülke ise Hindistan’dır.
   Altın takı işlemeciliği ise farklı bir alandır. Dünyada altın takı işlemeciliği konusunda uzman olan ülkelerden ilk sırayı Hindistan almaktadır. Hindistan’da yılda 700 tona yakın altın işlenmekte ve çeşitli ürünler elde edilmektedir. Altın takı işlemeciliğinde Türkiye yılda 600 ton ile ikinci sırada gelmektedir.  Türkiye’yi ise İtalya, Çin ve Amerika takip eder.  
    Altın takı tercihlerinde ülkelere göre değişiklikler vardır. Tüketici tercihleri altın takıların ayarına göre değişmektedir. Avrupa altın takı pazarında tercih edilen 14-18 ayar altın takılarken Amerika’da genelde daha düşük ayar olan 12-14 ayar altın takılar tercih edilmektedir. İngiltere’de daha düşük ayar olan 9 ayar altın takılar Türkiye’de ise 14-18 ve 22 ayar altın takılar sıklıkla alınmaktadır.
     Türkiye altın takı sektöründe hızlı bir şekilde büyümekte ve gelişmektedir. Hem ihracatta hem de iç piyasada ülkemiz hızlı ilerlemektedir. İç piyasada yerli tüketiciye ve turistlere hitap eden takılar üreten Türkiye pazarlama konusunda d başarılıdır. Özgün ve her kesime hitap eden ürünlerle dünyada altın takı ihracat ve işlemeciliğinde ikinci ülkedir. Türkiye’nin dünyada ikinci ülke olmasında en büyük etken altın takı sektöründe markalaşmasıdır. Dünyada yayılan markalaşma takı sektöründe de kendini göstermektedir. Markalı ürünler tüketici gözünde daha güvenilir ve tercih edilir bulunmaktadır. Türkiye’de markalaşan yaklaşık 30 kadar firma vardır. Bunlar da yeni tasarımlar üretmekte ve bu tasarımlarının patentini almaktadır.
    Türk altın takı sektörü Anadolu topraklarındaki 5000 yıllık geçmişi olan altın takı sanatını günümüzde gelişmiş üretim teknolojileri, kaliteli işçilik, özgün tasarınlar ile geliştirmiş ve ileriye taşımaktadır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>