DÜNYADAKİ ALTIN ÜRETİMİ

DÜNYADAKİ ALTIN ÜRETİMİ

    
     

    Altın eski çağlardan beri değer verilen bir maden olmuştur. Antik Çağ’dan beri para olarak kullanılmakta olan altın günümüzde bir değer rezervidir. Ülke parpalarının değeri ülkelerin altın rezervine bağlanmıştır. Günümüzde dünyada yılda 2500 tona yakın altın üretildiği bilinmektedir. Dünyada en çok altın üreten ülke Güney Afrika Cumhuriyeti olup sadece bu ülkenin altın üretimi yılda 475 tondur. Bu ülkeyi Amerika takip eder. Ardından Latin Amerika, Avustralya, Kanada, Çin, Endonezya ve Rusya takip eder. Avrupa kıtası altın üretimi açısından zengin bir kıta değildir. Yıllık olarak Avrupa kıtasında üretilen altın 25 ton kadardır.
    Madenler bulundukları yerin topografik özelliklerine, madenin derinliğine, oluşum niteliklerine göre yerüstü yani açık işletmeler veya yer altı yani kapalı işletmeler olarak işletilirler. Altın madeni işletmeleri için de diğer madenlere uygulanan yöntemler uygulanmaktadır. Maden işletmeciliğinde çeşitli projeler üretilir. Bu projelerde ekonomik olması, doğaya uyumlu olması, zarar vermemesi gibi kriterlere bakılır. Madenlerde yapılacak faaliyetler projeye uymak zorundadır. Altın madeni üretiminde kullanılan kimyasallarla ilgili dünyada kurallar vardır. Dünyada altın cevherinin üretimi uzun yıllardan beri sodyum siyanürle yapılmaktadır. Dünyada altın üretiminin %80’i siyanür kullanılarak yapılmaktadır. Siyanür gibi doğaya ve insana zararlı atıkların kullanımına dünyada standartlar getirilmiştir.
     1970’li yıllarda altın madenciliğine önem verilmeye başlanır. 1980’lerde ise özellikle Amerika, Kanada, Avustralya, Rusya, Endonezya, Çin, Brezilya gibi ülkelerde altın üretimi patlar.  Dünyada işlenebilir altın rezervi 49000 ton kadardır. Bu rezervin %65’i Amerika, Kanada, Avustralya ve Güney Afrika bulunmaktadır. Tüm dünyada son 25 yılda altın üretimi ve yeni altın madenleri bulunması için ayrılan para katlanmıştır. Dünyadaki altın üretiminin %54’ü Amerika, Kanada, Avustralya ve Güney Amerika’da yapılmaktadır. Türkiye bu ülkeler arasına girememektedir. Türkiye’de sınırlı kaynaklarla altın arama ve çıkarma çalışmaları yapılabilmektedir. Buna rağmen çıkarılan altın küçümsenmeyecek kadardır.
    Dünyada altın rezervine sahip olup üretim yapmayan bir ülke yoktur. Altın her ülke için çok kıymetli ve değerlendirilmesi gereken bir zenginlik kaynağıdır. Altın madeni çıkaran ülkeler teknolojiyi kullanmakta ve son gelişmelerden yararlanmaktadır. Bunun için özel kaynaklar ayırmakta ve projeler yapmaktadırlar. Günümüzde dünyada 50 ülke yılda 2500 ton kadar altın üretmektedir. Yeni gelişen teknoloji ile üretim daha ekonomik hale getirilmektedir. Bunun sonucunda da dünyada altın üretiminin artması beklenmektedir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>