GRAM ALTIN

GRAM ALTIN

 
        

       İstanbul Altın Borsası’nın uygulamaya koyduğu gram altın projesiyle artık 1 gramdan 15 kilograma kadar altın işlem görebilmektedir. İşlenmemiş saf altın farklı miktarlarda işlem görebilmektedir. Gram altın alınıp satılabilmesiyle artık yatırım amaçlı alınan altınlar istenilen miktarlarda alınabildiği gibi gram altınlarda işçilik olmadığından fiyatta işçilik kaybı olmamaktadır. Gram altın uygulaması altına yatırımı hareketlendirmiştir. Gram altına oluşan yoğun ilgi kendini göstermektedir.
     Gram altınlar İstanbul Altın Borsası’nın, T.C. Darphane’nin ve T.C. Hazine’nin kabul ettiği 1gramdan başlayan, 2,5, 5, 10, 20, 50, 100 gramdan oluşan 24 ayar altınlardır. Gram altınların biçimi külçe biçiminde olup üzerlerinde gramı ve ayarı yazmaktadır. Saflık dereceleri 995/1000’dir. Gram altınlar standart ağırlıkta ve saflıkta külçe altınlardır. Çeşitli ağırlıklarda olan gram altınlar her bütçeye hitap eden bir yatırım aracı olarak üretilmektedir. Gram altınların her birinin sertifikası vardır. Alırken sertifikaları birlikte verilmektedir. Sertifikalarında üretimi, gramı, ayarı ve saflıkları yazar. Sertifikaları gram altınları garantileridir. Gram altınlar kuyumculardan, sarraflardan, döviz bürolarından alınabilmektedir.
    Gram altın fiyatları değişkendir. Normalde altın fiyatları gram üzerinden belirlenmektedir. Piyasalarda takip edilebilen fiyatlar genellikle altının gram fiyatıdır.  Gram altınların fiyatları piyasadaki altın fiyatlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle yatırım amaçlı alınan gram altınlar değer kaybına uğramaz. Gram altın piyasası en hareketli zamanını yazın düğün sezonu açıldığında yaşamaktadır.
     Gram altınlar Cumhuriyet ve çeyrek altınlara alternatif olarak da üretilmektedir. Gram altınlar hediyelik altın sektörüne yenilik olarak girmiştir. Her bütçeye uygun olan gram altınlar her kesim insan tarafından alınmaktadır. Gerek yatırım amaçlı gerekse hediyelik olarak alınan gram altınlar düğünlerde cumhuriyet altının ve çeyrek altının yerini almaya başlamıştır. Özellikle 1 gramlık külçe altınlar düşük bütçelere de hitap ettiğinden hediyelik olarak tercih edilmektedir.
    Gram altın projesi tasarlanırken bankalara yatırılabilecek bir yatırım enstrümanı olarak düşünülmüştü. Ancak bankacılık sistemi nedeniyle bu gerçekleşememiştir. Gram altınlar özel ambalajlar içine konularak hediyelik olarak veya küçük yatırım aracı olarak satılmaktadır. Son dönemde bazı bankalar gram altınları şubelerinden satmaktadır. Gram altınların piyasaya girmesiyle ekonomiye katkıları gözlemlenir. Tasarruf yapmak isteyenler bütçelerine uygun altın bulabilmekte ve istedikleri gibi alabilmektedir. Satarken de değer kaybına uğramadan istedikleri zaman gram altınları paraya çevirebilmektedirler.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>