HAFİF ALTIN TAKI ÜRETİMİ

HAFİF ALTIN TAKI ÜRETİMİ

 
        

     2008yılında altın fiyatlarının birden yükselmesiyle tüketici altın takı almaktan uzak durmaya başladı. Bu nedenle üreticiler çare düşünmeye başladılar. Değerli takı üreticileri farklı ve yeni bir teknik olan elektroform teknolojisi ile üretim yapmaya karar verirler. Bu farklı ve yeni bir teknolojidir. Bu yeni teknoloji ile diğer teknolojilerle üretilen altın takılara göre çok daha az altın kullanılmaktadır.
    Elektroform teknolojisiyle hacim olarak büyük ve geniş ancak ağırlık olarak çok çok hafif takılar üretmek mümkündür. Görünümü aynı olan bir takı normalde 20 gram geliyorsa elektroform tekniğiyle 5 gramdan üretme mümkün olmaktadır. Bir takı elektroform teknolojisi ile üretildiğinde 7 gram geliyorsa aynı takı pres yöntemiyle yapıldığında 15 gram, döküm yöntemiyle yapıldığında da 35 gram gelmektedir. Bu teknoloji dünyadaki en yeni teknolojidir. Altından tasarruf sağlayan fiyatları aşağı çekmeyi sağlayan bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu yeni yöntem 3 boyutlu ve hacim olarak büyük ürünlerde altın kullanımında tasarruf sağlamaktadır. Bu yöntemle üretilen ürünler fiyat açısından da çok daha avantajlı olmaktadır. Elektroform tekniğiyle üretilen takıların fiyatları, pres yöntemiyle üretilen takıların neredeyse yarı fiyatına mal olmaktadır ve satılmaktadır.
    Elektroform teknolojisinde, pres ve döküm tekniklerine göre üretim maliyetinde işçilik daha pahalıdır. Ancak altından tasarruf sağlandığından dolayı tüketiciye ürünler ucuz olarak yansımaktadır.
     Son yıllarda Türkiye’deki tüketici profili değişmeye başlamıştır. Altına yatırım amaçlı bakanlar tabi vardır ancak takı olarak altın alanlar genelde geri dönüşümü düşünmeden kullanma amaçlı almaktadır. Bu nedenle altın fiyatlarının yükseldiği bir dönemde hafif altın takı üretimi yapmak çok mantıklıdır. Artık ülkemizde markalaşma artmış ve tüketiciler marka ürünlere yönelmiştir. Modern ve yeni biçimli takılara yönelen tüketici hediyelik olarak da göze hoş v e büyük görünen ancak pahada hafif olan elektroform teknolojisi ile üretilen takıları tercih etmektedir. Altın takılarda marka ve tasarım önem kazanmaya başlamıştır.
    Altın fiyatlarının birden yükselmesiyle siparişleri bile iptal edilen firmalar farklı yöntemlere yönelmiştir. Elektroform teknolojisi dışında bazı firmalar ise ürettikleri altın takılarına içindeki altın gramajını düşürerek üretim yapmaya başlamıştır. Böylece takı fiyatlarını daha düşükten tüketiciye sunabilmektedirler. Gelişen teknoloji ile çok farklı çeşitlerde altın takı üretmek mümkün olmaktadır. Tüketici talepleri de ekonomiye göre çeşitlendiğinden bunları iyi gözlemleyerek üretim yapan firmalar her zaman kazanır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>