HURDA ALTIN

HURDA ALTIN

 
         

     Hurda parçalanmış, işe yaramayan durumda olan anlamındadır. Altın değerli bir maden olduğundan ve dış etkenlerden etkilenmediğinden hurdaya da çıksa gene de değerlidir. Hurda altın ise kuyumculara veya sarraflara satılan altınlardır. Bu altınlar çok çeşitli olabilmektedir. Genel olarak kullanılmış ve eskimiş takılar olabildiği gibi altın parçaları da hurda altın kategorisinde girer. Hurda altın genellikle işçiliği olan parçalardır. Altın değerli bir maden olduğundan dolayı hurda altın satılabilir. Ancak satılırken işçilik parası düşülür. Yani hurda altın satılırken değer kaybeder. Altın takılar alınan fiyatların çok daha altına satılabilmektedir. İşçilik parası alırken geçerlidir ancak altın satılırken işçilik parası ödenmez.
     Sarraflar veya kuyumcular tarafından alınan hurda altınlar genellikle potada eritilerek tekrar bir takı malzemesi yapılır. Satın alanın tercihine göre tamiri ve cilası yenilenerek tekrar 2. El olarak satışa sunulur. Satılan hurda altın takıların fiyatları genellikle daha uygundur. Hurda altınlar kuyumcular veya sarraflar tarafından Darphaneye götürülerek Cumhuriyet altını veya tam, yarım, çeyrek altın olarak da bastırılmaktadır.
    Hurda altın o günkü altın alım fiyatına göre hesaplanır. Gramı tartılır ve o günkü fiyatla çarpılır. Ayrıca işçiliği ve üzerinde varsa taşları da ayrı değerlendirilir. Hurda altının ayarı da önemlidir. Örneğin 9 ayar altın en düşük ayarlı yani içinde %33 oranında altın bulunan çeşittir. Fiyatı da en düşüktür. 14 ayar altın takılar ise %58 oranında altın ihtiva eder. Takı malzemesi olarak en çok kullanılan çeşittir. 18 ayar altın içinde %75 has altın bulundurur ve genel olarak değerli taşların kullanıldığı takı malzemesi olarak kullanılır. 22 ayar altınlar ise içinde %93 has altın ihtiva eder ve koyu sarı renklidir. Genellikle yöresel takı modellerinde kullanılır. Yumuşak olduğundan dolayı taşsız takılara uygundur. Renginden dolayı çok tercih edilen takılar değildir. Ama hurda altın olarak satışı sırasında diğerlerinden daha fazla para eder.
    Hurda altın ekonomik gelişmelere göre piyasada yerini alır. Altın fiyatlarının yükselmesiyle yastık altı altınları olarak nitelendirilen altınların ortaya çıkmasıyla hurda altın piyasası hareketlenir. Kişiler ellerinde uzun vadeli yatırım olarak tuttukları altınları satmaya başlarlar. Bunlar hurda altınlardır. Hurda altınlarını satarak paraya çeviren kişiler uzun vadeli tasarruflarını kullanmaya başlarlar. Altın fiyatlarının yükseldiği dönemlerde kuyumcuların altın takı satışları azalır ve hurda altın meydana çıkar. Kuyumcular kişilerden aldıkları hurda altınları potalarda erittirerek külçe altına dönüştürür ve külçe altın ticareti yapan işletmelere satarlar. Hurda altınları ülkemizdeki altın rafinerileri sayesinde rafine edilerek standart külçe altına dönüştürülmektedir. Altın değerli bir maden olduğundan her çeşidi değerli ve geri dönüşümü olan bir malzemedir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>