İSTANBUL ALTIN BORSASI

İSTANBUL ALTIN BORSASI

 
      

      1993 yılında ülkemizde Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı karar’da yapılan değişiklikle altın fiyatının belirlenmesi ve ithalatı ve ihracatı serbest bırakılır. Altın ithalatı ve ihracatı konusunda da işlemler kolaylaştırılır. Yapılan değişikliklerle altın sektörünün yeniden yapılanması amaçlanmıştır. Bu yapılanma içinde İstanbul Altın Borsası’nın kurulması planlanır. Amaç altının örgütlü bir piyasada kontrollü şekilde işlem görebilmesidir. Ayrıca ülkeye giren çıkan altının denetlenebilmesidir. Altına dayalı yatırım araçların geliştirilerek uluslar arası işlerlik kazandırılmasıdır. Altın Borsası’nın kurulmasıyla ve işlerlik kazanmasıyla birlikte altın fiyatları ülkemizde de dünya fiyatlarıyla işlem görmeye başlar. Ülkeye giren çıkan altınlar kayıt altına alınmaya başlar. Dünya çapında geçerliliği olan altın standartları ülkemizde de geçerli olur. Borsaya kıymetli madenler aracı kurumlar, bankalar, yetkili müesseseler, kıymetli maden ticareti yapan anonim şirketler yurt dışında yerleşik şirketlerin Türkiye’deki temsilcilikleri üye olabilmektedir.
      İstanbul Altın Borsası 1995 yılında açılmıştır. Borsa’da bugün standart, standart dışı, cevherden üretilen altın, gümüş ve platin işlemleri yapılabilmektedir. Borsa’da iki adet piyasa işlevdedir. Kıymetli, Madenler Piyasası ve Kıymetli Madenler Ödünç Piyasası.
       Kıymetli Madenler Piyasasına spot piyasa da denmektedir. Fiziki olarak altın işlemleri yapılabilmektedir. Kıymetli Madenler Piyasası’nda Borsaya üye kıymetli madenler aracı kurumlar, bankalar, yetkili müesseseler, kıymetli maden ticareti yapan anonim şirketler yurt dışında yerleşik şirketlerin Türkiye’deki temsilcilikleri işlem yapabilmektedir. İşlemler üye temsilcileri tarafından seans salonundan veya uzaktan erişimle iletilebilmektedir. İşlemler fiyat ve zaman önceliği temel alınarak yapılmaktadır. En iyi alım teklifi ve en iyi satım teklifi eşleşir. İşlemler gerçekleştikten sonra takas işlemleri Borsa’nın belirlediği bir takas bankası ve Borsa İşlem Takas Müdürlüğü’nce tarafından yürütülür. Üyelerden yükümlülüklerini yerine getirmeme ihtimaline karşı belli bir teminat alınmaktadır. Borsa İşlem Takas alıcı ve satıcı arasında güven merkezi olur. İki tarafta yükümlülüklerini yerine getirir ve takas işlemi sonuçlanır. Altın alan taraf isterse altını çeker ve götürebilir. Yani fiziki teslimat yapılır.
     Kıymetli Madenler Ödünç Piyasası 2000 yılında kurulan bir piyasadır. Piyasanın amacı altın arz ve talep edenlerin bir piyasa ortamında karşı karşıya gelmesi ve kuyumculuk sektörünün üretim finansmanını düşük maliyetle elde etmesine imkan vermektir. Kıymetli Madenler Ödünç Piyasasında kıymetli maden ödünç alınabilir veya ödünç verilebilir. Ya da gerçekleşen ödünç işlemlerinin sertifikalarının alınıp satılması işlemleri gerçekleşmektedir. Ödünç Piyasa işlemleri borsa eksperleri tarafından yapılmaktadır. İşlem yapmak isteyen üyeler borsaya gelerek emirlerini ekspere iletirler ve eksper tarafından sisteme girilerek fiyat ve zaman önceliğine göre işlemler gerçekleşir. Kıymetli maden ödünç sertifikası olan üyeler vadesi gelemeden sertifikayı satabilirler. Bu işlemler de bu piyasada yapılmaktadır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>