İSTANBUL ALTIN RAFİNERİSİ

İSTANBUL ALTIN RAFİNERİSİ

 
          

     1995 yılında Halaç Kuyumculuk Limited Şirketi altın rafinasyon faaliyetlerine başlar. İstanbul Altın Rafinerisi ise Altın Borsası ve Hazine Müsteşarlığı tarafından 1996 yılında kurulmuş olup faaliyetlerini sürdürmektedir. 2002 yılında Halaç Kuyumculuk ve Altın Rafinerisi birleşme kararı alır ve faaliyetlerini hızlandırır. İstanbul Altın Rafinerisi Türkiye’de Altın Borsasından ve T.C. Hazine’nin altın rafinerileri listesinde yer alan ilk resmi rafineridir.    
          Altın Rafinerisinin ürettiği 1 kilogramlık 995/1000saflıkta külçeler İstanbul Altın Borsasınca ve T.C. Darphanesi ve bankalar tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca Türkiye altın piyasasında da Altın Rafinerisi külçeleri geçerliliğini sağlamıştır. Dubai Altın Borsasında da İstanbul Altın Rafinerisinin altınları kabul edilmektedir. Standart altın dışında 999,99/1000 saflıkta altın üretene bir rafineridir.  Gram altın projesinin uygulamaya geçmesiyle 1, 2,5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gramlık altınları üreten ilk firmadır.
    İstanbul Altın Rafinerisi’nin ürünleri çeşitlidir. Kilobar adı verilen 1 ve 12,5 kilogramlık  995/1000 veya 999,99/1000 saflıkta külçeler üretilmektedir. Bu külçeler Altın Borsasında işlem görebilmektedir. Gram altın olarak 1 gramdan 100 grama kadar gram altın üretilmektedir.  Bu gram altınlar yatırım amaçlı veya hediyelik amaçlı kullanılmaktadır. İstanbul Altın Rafinerisi ürünlerinden çekili altın ise 995/1000 saflıkta olan ve ağırlığı müşterilerin tercihlerine göre belirlenebilen altın çeşididir. Çekili altınlar genellikle yatırım ve tasarruf amaçlı alınmaktadır. Hiçbir işçilik içermemektedir. Altının yanı sıra İAR gümüş de üretir. %99,90 saflıkta granül gümüş rafine edilmektedir. Ayrıca %99,50 saflıkta astar ve plakalar biçiminde platin üretilir. Rodyum metali ve altın kaplamalarda kullanılan potasyum altın siyanürü üretilir.
     İstanbul Altın Rafinerisinin yaptığı işlemler içinde rafinasyon dışında ergitme döküm işlemleri vardır. Ergitme katı haldeki hurda metali ısıyla sıvı biçimine dönüştürme işlemidir. Sıvı haldeki madde istenilen kalıba dökülerek soğutulur ve istenen biçim verilmiş olur. Rafinasyon işlemi ise elektrokimyasal ve kimyasal işlemlerle metalin arındırılarak saf hale getirilmesi işlemidir. Rafinasyon işlemi kıymetli madenin geri kazanım işlemidir. Gelişmiş teknoloji ile hammadde içindeki kıymetli maden kayba uğramadan geri kazanılmaktadır.
    İstanbul Altın Rafineri Laboratuarı ise Türkiye’deki ilk altın rafinerisi laboratuarıdır. Bu laboratuar cevher, kayaç, toprak, sediman, mineral, atık su, metal ve metal alaşımları konusunda uzmanlaşmış bir laboratuardır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>