KAPALIÇARŞI KUYUMCULARI

KAPALIÇARŞI KUYUMCULARI

 
          

     Kapalıçarşı ilk olarak 1461 yıllarında yapılmaya başlanmıştır. Nuruosmaniye, Mercan ve Beyazıt arasında yer alır. Kapalıçarşı içinde 64 adet sokak, bedestenler ve hanlar dışında 4000’e yakında dükkan mevcuttur. Yıllar içinde büyüyen Kapalıçarşı’nın içinde bugün camiler, okul, çeşmeler, şadırvan vardır. Pek çok kapısı bulunmaktadır. Kapalıçarşı’nın ilk zamanlarında zenginlerin mücevherleri, kıymetli madenler, kürkler ve devlet hazinesinin bir bölümü burada tutulurdu. 19.yy’a kadar Kapalıçarşı ekonominin merkezi konumundaydı. Kapalıçarşıya her yıl yüz binlerce turist gelmektedir.
     Kapalıçarşı ilk olarak kuyumcuları akla getirmektedir. Kapalıçarşı altının merkezlerinden biri konumunda olup pırlanta mağazalarının da merkezidir. Perakende ve altın imalat işi yapan esnaf burada bulunmaktadır. Çarşının ana caddelerinde genellikle kuyumcular, sarraflar ve mücevherciler yer almaktadır. Çarşıdaki bu dükkanlar boyut olarak küçüktür ancak çok çeşit bulmak mümkündür. Burada Türk altın işlemeciliğinden ve halılarından örnekler bulmak mümkündür.
    Altın piyasasının temeli İstanbul’da Kapalıçarşı’dır. Altın Borsası’nda işlemler Kapalıçarşı fiyatlarına ve yoğunluğuna göre belirlenir. Kapalıçarşı’da altın işi yapan irili ufaklı birçok firma vardır. Altın alıp satan dükkanlar, kuyumcular ve mücevher satanlar…Mücevher tasarımcıları ve üreticilerini de burada bulmak mümkündür. Her türlü altın takı ve değerli taşlı takıları bulmak ve uygun fiyatlara almak olanaklıdır.
      Tarihi yapısıyla ve çeşitli, renkli dükkanlarıyla Kapalıçarşı yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla uğradığı mekanlardır. Ayrıca altın piyasasına yön veren ayaklı borsa olarak da nitelendirilen Kapalıçarşı’da yıllardır iki sokakta kuyumcuların ve döviz bürosu elemanlarının toplanarak telefonlarla döviz veya altın alıp sattıkları bir anlamda borsa vardır. Kapalıçarşı ayaklı borsada üye işlemleri yoktur. Burada yapılan işlemler yüksek sesle bağırarak gerçekleşir ve sözle yapılır. Çarşı esnafı birbirini tanıdığından dolayı burada güvence yıllardır söze güvendir.   
     Kapalıçarşı esnafı ülke ekonomisinden etkilenmektedir. Altın fiyatlarının yükselip alçalmasından ve istikrarsızlık durumlarında esnaf etkilenmekte ve zarar görmektedir. Son yıllarda altın fiyatlarının hızlı artışı Kapalıçarşı esnafını tetikte bekletmektedir. Altının hızlı çıkışıyla düşmesini bekleyen esnaf büyük miktarda zarar etmiştir. Altının düşmesini bekleyen bazı Kapalıçarşı esnafı iflas etmiş ve diğer kuyumcular da bundan etkilenmiştir. Ayrıca altın fiyatlarının düşmesini uman bazı esnaf açığa satış yapmış ve satış emrini de satış yaptığı altının kilosunu arttırarak emir vermiştir. Bu da fazladan verdiği altın emri kadar zarar etmesine neden olmuştur.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>