KIYMETLİ MADENLER PİYASASI İŞLEYİŞİ

KIYMETLİ MADENLER PİYASASI İŞLEYİŞİ

 
        

      Kıymetli Madenler Piyasasında fiziksel olarak altın işlemleri gerçekleştirilmektedir. Fiziksel olarak altın teslim edilir veya teslim alınır. İMKB gibi kaydi işlemler yapılmaz. Bu piyasada 24 saat işlem yapılabilmektedir. Altın dışında gümüş ve platin de işlem görmektedir. Bugün Kıymetli Madenler Piyasa üyesi 82 adet üye vardır. Bu Piyasa’ya kıymetli madenler aracı kurumlar, bankalar, yetkili müesseseler, kıymetli maden ticareti yapan anonim şirketler yurt dışında yerleşik şirketlerin Türkiye’deki temsilcilikleri üye olabilmektedir. Üyeler 24 saat altı, gümüş ve platin işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Borsa üyeleri aracılığıyla Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan altına yatırım yapmak isteyen kişiler altın alıp satabilmektedirler. Bu bağlamda isteyen herkes Altın Borsasında işlem yapabilmektedir. Borsaya üye bir kuruma başvurmaları yeterlidir.
    Kıymetli Madenler Piyasasında günlük işlemler yapılabildiği gibi vadeli işlemler de yapılır. T+0’dan T+9’a kadar vadeler bulunur. Yani 9 gün sonrasına işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu piyasada standart altının yanı sıra standart dışı altın, cevherden üretilen altın, gümüş ve platin işlem görebilir. İşlemler TL/kg, dolar/ons, euro/ons olarak verilmekte ve işlemler gerçekleşmektedir.
     Kıymetli Madenler Piyasasında teklifler seans salonundan veya üye ofislerine kurulan terminaller aracılığıyla verilir. Teklifler en iyi teklif ve zaman önceliğine göre otomatik olarak eşleşmektedir. Bilgisayar sistemleri aracılığıyla da arlım ve satım emirleri üyelere ve uluslar arası piyasalara duyurulur.
     Kıymetli Madenler Piyasasına üye olmak isteyenler iki adet teminat yatırmak zorundadır. Üyelik işlemleri yapılırken Borsa, üyelik teminatı ister. Üyelik teminatı işlemler sırasında üyenin diğer üyelere ve Borsaya karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmeme durumuna karşı istenen bir teminattır. Üyelik sırasında bu teminat istenir. Borsa üyeliği onaylanan bir üyenin işlem yapabilmek için işlem teminatı yatırması gereklidir. İşlem teminatı bir üyenin o günkü işlem limitini belirler. Üyenin işlem miktarı T+0 – T+5 arası vadelerde ise üyenin işlem limiti toplam işlem teminatının ve varsa üyenin kasasındaki altın veya gümüş miktarının 25 katı kadardır. Daha uzun vadeli işlemler için yani T+6’dan T+9’a kadar vadelerle işlem yapmak isteyen üyeler için bu oran 15 katı kadardır.
     İşlemler gerçekleştirildikten sonra borsanın belirlediği bir takas bankası ve Borsa Takas Merkezi tarafından takas işlemleri yürütülür. Borsa ve banka tarafından alıcı ve satıcı taraflar karşı karşıya getirilmeden altın ve nakit değişimi sağlanır. Altın alan taraf bankaya aldığı altının karşılığı kadar nakit yatırır, altın satan taraf ise altını fiziki olarak borsaya teslim eder. Altın alan taraf yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra isterse borsadan altını fiziki olarak çekebilir veya saklama için bırakabilir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>