KÜLÇE ALTIN

KÜLÇE ALTIN

 
    

     Külçe eritilerek kalıplara dökülen maden veya alaşımlarıdır. Külçe altın İstanbul Altın Borsası ve T.C. Darphanesi ve T.C. Hazinesi tarafından kabul görmüş 1 ve 12,5 kiloluk külçelerdir. Bu külçeler %99,99 yani 999,9 milyem ve %99,50 yani 995 milyem saflıkta altın külçelerdir. Külçe altınlar 24 ayardır.
    Külçe altın dünyada bir standardı olan ve saflığı ve kilosu aynı olan altınlardır. Külçe altın tüm dünyada belli ağırlıklardadır. Fiyatları dünya piyasalarında standartlarına göre belirlenmektedir. Külçe altınlar sertifikalıdır. Sertifikalarında altınların hangi rafinerilerde üretildiği, kilosu, saflık derecesi belirtilmelidir.    
    Külçe altın borsalarda işlem gören standart altındır. Piyasalarda telaffuz edilen fiyatlar genel olarak 1 kilogramlık 24 ayar külçe altın fiyatlarıdır. Borsalarda işlem gören altınlar da 1 kilogramlık külçe altınlardır. Dünyada külçe altınların farklı kilogramda olanları vardır ve işlem görmektedir. 12,5 kilogramlık külçeler çok yaygın olarak alınıp satılmaz. İthalat ve ihracatta genellikle 1 kilogramlık külçeler kullanılmaktadır. Dünyada belli rafineriler vardır ve tüm ülkeler bu rafinerileri tanımıştır. Dünyanın her yerinde bu rafinerilerin külçeleri güvenle alınıp satılmaktadır. Her bir külçenin sertifikası ayrıdır.
    1 kilogramlık standart külçe altın almak ve yatırım yapmak isteyenler Altın Borsası’na üye kuruluşlara başvurarak istedikleri kadar altın alabilirler. İsterlerse altını kendi imkanlarıyla saklayabilirler, isterlerse Altın Borsası’nda saklanabilmektedir. Kişiler ellerindeki külçe altınları satmak isterlerse Borsaya üye kuruluşa giderek satışı onlar aracılığıyla yapabilirler.
     Piyasalarda işlem gören standart altın 995/1000 saflıkta olmalıdır. 24 ayardır ve külçe altın olarak isimlendirilir. Ancak son yıllarda gram altınlar yaygın olarak piyasada dolaşmaktadır. Altın Borsasının başlattığı gram altın projesiyle ülkemizde 1 gr’dan 15 kilograma kadar altınlar işlem görebilmektedir. Artık işlenmemiş saf altın gram olarak alınıp satılabilmektedir. Bu proje ile birlikte gram altın çeşitleri üretilmeye başlanır. İstanbul Altın Rafinerisi başta olmak üzere pek çok firma gram altın üretir. Gram altınlara da külçe altın adı verilmektedir. Görüntüleri külçe biçiminde olduğundan ve saflıkları 24 ayar ve 995/1000 olduğundan dolayı külçe altın denir. Külçe altınların artık 1, 2,5, 5, 10, 20, 50, 100 gramlarını bulmak mümkündür. Bu altınlarda da aynı 1 kilogramlık külçe altınlarda olduğu gibi değer satarken değer kaybı söz konusu değildir. İşçilik olmadığından dolayı işçilik için para verilmez. Alırken ve satarken dünya altın fiyatlarına göre fiyat biçilmektedir. Gramlık külçe altınları pek çok kuyumcuda bulmak ve almak mümkündür.  Hepsinin üzerinde saflık derecesi ve gramı yazmaktadır. Sertifikaları da yanlarında verilmektedir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>