KUYUMCUKENT

KUYUMCUKENT

 
         

     Kuyumcukent bir proje olup altın, gümüş ve mücevher üretimi ve ticareti yapan firmaların ve atölyelerin bir arada bulunacağı bir komplekstir. Dünya Ticaret Merkezi, Yeşilköy Havaalanı, Dış Ticaret Kompleksi ve İhracatçılar Birliği’nin bulundu bölgede yer alan Kuyumcukent merkezi bir yerdedir. Kuyumcukent kuyum üretim ve pazarlama faaliyetlerini bir arada bulundurmayı amaçlayan bir projedir. Kompleks olarak modern bir mimariye sahip olan Kuyumcukent temiz, çağdaş, çevre ve insan sağlığına önem veren yapıda inşa edilmiştir. Kuyumcukent kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren üretici, toptancı, perakendeci, ihracatçıyı aynı mekanda bir araya getirecektir.
     Kapalıçarşı’da bulunan kuyumculuk üretim atölyelerinin atıklarıyla çevreye verdikleri zarardan dolayı şehir dışında bir yere taşınması planlanmaktaydı. Kuyumcukent projesi ile birlikte büyük ve geniş bir sektör olan kuyumculuk sektörüyle ilgili firmaları ve işletmeleri bu bölgeye taşıma fikri oluşmuştur. Altın ve kuyum piyasası bire süre içinde Kuyumcukent’de olacaktır. Bu konuda Kapalıçarşı esnafı ikiye bölünmüş durumdadır. Bazısı gitmenin iyi olacağını dünürken bazısı da Kapalıçarşı’da kalmaktan yana. Bu proje ile Kapalıçarşı’nın eski havasın ve özelliğinin kalmayacağı ve bozulacağını düşünenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. 
    Kuyumcukent’İn kurulumunda Kapalıçarşı’da bulunan kuyumcu atölyelerinin çıkarılarak sağlık şartları ve çevre sağlığı açısından daha uygun ortam olan Kuyumcukent’a taşınması ana amaç olarak belirlenmiştir. Uzun yıllardır Kapalıçarşı’da süren kuyum üretimi artık Kuyumcukent’e devam edecektir. Kapalıçarşı’da arıtması ve alt yapısı olmayan bir ortamda üretim yapan kuyumcu atölyeleri artık sağlam alt yapılı ve çevreye uyumlu bir mekanda üretim yapabilecekler. Bu mekanda atölyeler dışında, mağazalar, ofisler, otoparklar, restoranlar, sinemalar bulunmaktadır.
     Kuyumcukent çok yüksek yatırımların yapıldığı ve beklentilerin büyük olduğu bir projedir. Bu projede gelişen Türk kuyum sektörünün bir çatı altında toplanarak modern bir altı yapı ve mekan ile dünya standartlarında bir ortamda daha verimli olacağı düşünülmektedir. Yurt dışından gelen müşterilerin ve iş yapmak isteyenlerin temiz ve modern bir ortamda Türk kuyumcularıyla karşılaştıkları bir ortam yaratılmak istenmiştir. Rahat, temiz ve insani bir çalışma ortamıyla atölye çalışanlarının verimini arttırmak da hedefler dahilindedir. Ayrıca aynı mekanda kurulacak çıraklık eğitim kursları, kuyumculuk ve tasarım eğitimleri ve çıraklık okulu ve meslek lisesi ile kuyum sektörüne başarılı iş gücü kazandırılacaktır. Tüm bu hedef ve amaçlarla ülke ekonomisine katkı sağlanacak ve dünya kuyumculuk alanında ülkemiz en iyi şekilde temsil edilecektir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>