KUYUMCULAR ODASI

KUYUMCULAR ODASI

 
       

    Kuyumcu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na üye olmak pek çok avantajı barındırmaktadır. Kuyumcular odaları çeşitli şehirlerde bulunan ve üyelerine avantajlar sağlayan kuruluşlardır. Kuyumcular Odası’na üye olabilmek için Türkiye sınırları içinde sanat ve ticaret yapıyor olmak, vergi mükellefi olmak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin bünyesindeki odalara üye olmak gibi şartlar aranmaktadır. Üyeler belli şartlara uymak zorundadırlar. Her yıl belirlenen yıllık aidatları ödemek, kişisel ve adres değişikliklerini odaya bildirmek, işyerlerinin kapanması durumunda 30 iş günü içinde odaya bildirmek ve Genel Kurul toplantılarına katılarak oy kullanmak zorundadırlar. Üyelik şartlarından birini kaybeden üyeler üyelikten çıkarılır. Üyelik şartlarından biri bile olmazsa, sürekli olarak odanın çalışma bölgesinin dışında iş yapanlar, mesleğini yapmaktan men edilen firmalar üyelikten çıkarılırlar.
     Şehirlerde yerleşik olarak ticaret yapan firmalar kendi şehirlerindeki kuyumcular odalarına üye olabilirler. Farkı şehirlerdeki odalara başvuru yapamazlar. Odalara kayıtlı olan üyelerin çeşitli avantajları olmaktadır. Üyeler yurt dışına çıkışlarda vize konusunda çeşitli kolaylıkları olur. Silah ruhsatı almak ve bulundurmak isteyen üyeler için emniyete gerekli ve kolaylaştırıcı belgeler verilir. Resmi dairelerden istenen resmi belge ve evraklar oda tarafından verilir. Oda üyelerinin terazilerinin düzenli olarak kontrollerini yapar. Bağ-kur işlemlerini kolaylaştırır. Hukuki ve mali konularda çeşitli alanlarda üyelerine danışmanlık hizmeti verir. Üyeler sektörün yayınlarına ücretsiz üye olurlar.
     Kuyumcular odası ayrıca üyelerine internet, web tasarımı, e-ticaret, internet teknolojileri gibi kendilerini geliştirecek konularda danışmanlık ve hizmet vermektedir. Ayrıca kuyumculuk ve mücevher sektöründe iş arayanlar için sektöre yeni beyinler katmak için de çeşitli çalışmaları vardır. Yanı sıra staj arayanlar kuyumcular odalalarına başvurarak staj imkanları yaratabilirler. Kuyumcular odasının kurduğu sektör takip ekranları üyelerinin dükkanlarında yer almakta ve sektördeki fiyatlar ve gelişmeler bu ekranlardan takip edilebilmektedir. Bu ekranlarda ayrıca ilanlar, duyurular, ekonomik ve politik haberler, yeni takı modelleri ve gelişmeleri gibi aktivite ve yenilikler takip edilebilir.
    Kuyumcular odaları sektörle ilgili çeşitli konularda eğitimler de düzenler. Dil eğitimleri, Pırlanta ve değerli taş eğitimleri, altın işlemeciliği eğitimleri, mücevher tasarım eğitimleri, satış stratejileri eğitimleri gibi çeşitli eğitim programları düzenler. Kuyumcular odalarının sektörle ilgili dergileri ve çeşitli yayınları da vardır. Dergiler sektördeki gelişme ve yenilikleri içerir ve aylık olarak yayınlanır. Ve oda üyelerine ve gerekli yerlere dağıtımı gerçekleşir. Ayrıca belirlenen konularda kitaplar da basılmaktadır. Odalar dünyadaki kuyumculuk sektörü ile ilgili fuar duyuruları ve takvimini de takip ederler.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>