KUYUMCULUK FUARLARI

KUYUMCULUK FUARLARI

 
          

     Fuarlar altın, takı ve mücevher ile ilgili tüm gelişmelerin paylaşımı ve tanıtımı için yapılan etkinliklerdir. Genellikle aynı yerlerde ve aynı tarihlerde yapılırlar. Fuarların amacı yeni pazarlar bulmak, sektörle ilgili bilgi ve yeniliklerin paylaşımını sağlamak ve ticari ilişkilerin kurulmasıdır. Bu fuarlarda alıcı ve satıcı iş anlaşmaları ve ileriye yönelik projelerle ilgili konuşmak, anlaşmak için bir araya gelirler. Kuyumculuk sektöründe üretici ve tüketiciyi bir araya getiren etkinliklerdir. Firmalar fuarlarda kendilerini sektöre tanıtma olanağı bulmakla birlikte çeşitli iş anlaşmalarına da imza atma imkanı bulurlar.
     Kuyumculukla ilgili fuarlar dünyanın pek çok ülkesinde yapılmaktadır. Bu fuarlara firmalar önceden bildirerek katılırlar. Türk kuyumcuların yurt dışı fuarlara giderek tanıtımlarını yapmaları ve çeşitli iş anlaşmalarında bulunmaları Türk kuyumculuğu açısından yararlıdır. Dünyada kuyumculuk açısından 2 ülke olarak yut dışı fuarlarda da birçok başarıya imza atmaktayız. Ülkemizde yapılan fuarlar ise pek çok ülkenin katıldığı büyük fuarlardır. Bu fuarlardan en önemli ikisi Gold İstanbul Fuarı ve Jewelry Show Fuarıdır.
      İstanbul Jewelry Show Fuarı dünyanın 4. Büyük kuyum fuarı niteliğindedir. Mücevher, takı, saat, gümüş ve malzemelerinin yer aldığı fuar 1986 yılından beri yapılmaktadır. Bu fuara dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den kuyumcular katılarak ürünlerini sergiler. Fuar sektördeki firmalara açıktır.  Fuara ithalatçılar, üretici firma tedarikçileri, perakendeciler, toptancılar, tasarımcılar, mağaza zincirleri, internet veya TV ile satış yapan firmalar, hediyelik eşya firmaları, taş laboratuarları katılabilmektedir. Jewelry Show Fuarında değerli taşlı takılar, saatler, sentetik ve yarı değerli taşlı ürünler, inci ürünler, vitrin malzemeleri, gümüş takılar, kuyumculukla ilgili yazılımlar gibi ürünler sergilenir.
      Gold İstanbul Fuarı İstanbul kuyumcular ve Mücevherciler Derneği ve Tüyap’ın ortak hazırladığı bir fuardır. Bu fuara Türk mücevher sektörünün çeşitli alanlarında faaliyet gösteren firmaların katıldığı ve üretimlerini, tasarımlarını gösterdikleri bir etkinliktir. Bu fuarda ürün olarak değerli metallerden üretilen ürünlerin yanı sıra, değerli metallerle kaplı ürünler ve kıymetli ve yarı kıymetli taşlardan üretilen ürünler yer almaktadır. Her türlü takılar, saatler, kuyumculuk malzemeleri bulunur. Bu fuarın hedef kitlesi genellikle iç pazara yöneliktir. Türkiye’deki mücevher sektöründe yer alan zincir mağazalar, toptancı ve perakendeciler ana ziyaretçi profilini oluşturur. Yurt dışından gelen çok uluslu zincir mağaza satın alma grupları, perakendeciler ve üreticiler hedeflenir. Bu fuarın amacı ülke ekonomisine katma değer katmak, Türk mücevher sektörünün yurt içi ve yurt dışı pazarlarında konumunu yükseltmektir.
     Daha pek çok altın ve mücevher sektörüyle ilgili fuar vardır. Yurt içi ve yurt dışındaki firmaların katıldığı ve yeni pazarlara yöneldiği ticari fuarlardır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>