LONDRA KÜLÇE PİYASASI BİRLİĞİ LBMA

LONDRA KÜLÇE PİYASASI BİRLİĞİ LBMA

 
         LONDRA KÜLÇE PİYASASI BİRLİĞİ (LBMA)

     Londra Külçe Piyasası Birliği kıymetli madenler piyasasını düzenleyen bir kurumdur. Ayrıca diğer piyasa düzenleyicilerinde orta noktasıdır. London Bullion Market yani Londra Külçe Piyasaları Birliği 1987 yılında kurulmuştur. Esas olarak 1919 yılında kurulmuş ve işleyen Londra Altın Piyasası’nın onay verme görevini üstlenmiştir. Londra Altın Piyasasını belirleyen kuruluşlar günde iki kere olmak üzere toplanarak dünya altın fiyatları arasında referans fiyat olacak altın sabit fiyatını belirlerler.
     Londra Külçe Piyasaları Birliği’nin görevi altın ve gümüş için olmak üzere rafinaj standartlarını belirlemektir. Yanı sıra LBMA’in piyasaların koordinasyonu, takas ve teslimat, kıymetli maden saklama ile ilgili standartları belirleme ve bilgi dokümanları hazırlama gibi farklı görevleri de vardır. LBMA’in yönetimini üyeleri arasından oluşturulmuş komiteler yürütmektedir. Yönetim Komitesi, Fiziki İşlemler Komitesi, Finans Komitesi, Halkla İlişkiler Komitesi, Üyelik Komitesi gibi komiteler vardır. Her komitenin bir başkanı ve üyeleri vardır.
    Londra Külçe Piyasaları Birliği’ne dünyadaki bankalar, ticari kuruluşlar, altın üretimi yapan şirketler, üretim yapan kuyumcular ve borsalar üye olmak için başvurabilirler. Londra’da yerleşik olan firmalar için tam üyelik verilir. Londra piyasasına direkt işlem yapmayan ancak piyasa ile bağlantı halinde olan kuruluşlar için geçerli olan uluslar arası ortak üyelik sistemi vardır. Bir kuruluşun LBMA’in uluslar arası ortak üyeliğe kabul edilebilmesi için 3 adet LBMA üyesinin üye olmak isteyen kuruluş lehine referans vermesi gerekir. Bu 3 üyeden iki tanesinin Tam üye olması gerekmektedir.
   Londra Külçe Piyasaları Birliği’nin listelediği rafinaj standartları listesine giren, bu birliğin onayladığı altın ve gümüşler ve bunları üreten rafineriler dünya çapında kabul görür. Dünyadaki altın ve gümüş üreten rafineriler birliğin listesinde yer alabilmek için başvuruda bulunurlar. Başvuruda bulunmak için bile belli kriterler istenmektedir. Birlik bu rafinerilerin ürünlerini zorlu testlerden geçirir. LBMA’in listesinde bugün 25 ülkeden 56 rafineri yer alabilmiştir. Kendi markası ile altın veya gümüş üretimi yapan firmaların genel yapısına ve finansal durumlarına bakılır. Başvuru yapan firmanın en 5 yıldır faaliyette olması gerekmektedir. Bu firmaların son 3 yılda yıllık altın külçe üretiminin en az 10 ton olması kriterler arasındadır. Firmalar üretim yaptıkları külçelerin fotoğraflarını ve çizimlerini de gönderirler. Bu LBMA’in fiziki standartlarını ve işaretlerini üzerinde bulundurduğunun kontrolü için gereklidir. Külçe örnekleri gönderilen Londra Külçe Piyasaları Birliği bunları her yönden inceler ve rapor çıkarılır. Başvuruda bulunan firmanın tüm özellikleri kriterlere uyarsa rafineri listesine girmeye hak kazanır. İstanbul Altın Borsası da dünyada en güvenilir rafineriler listesi olan LBMA’in listesini baz olarak almıştır. Borsada işlem gören tüm altınların Londra Külçe Piyasaları Birliği rafineri listesinde yer alması gerekmektedir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>