SAHTE ALTIN NASIL ANLAŞILIR

SAHTE ALTIN NASIL ANLAŞILIR

 
          ?

     Son yıllarda altın fiyatı hızla yükselen bir yatırım aracı durumuna gelmiştir. Altın hemen her zaman sağlam ve güvenilir bir yatırım aracı görülmüştür. Uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir yatırım aracıdır. Son iki yıldır altın fiyatlarının birden yükselmesiyle elinde parası olan ve yatırım yapmak isteyenler için bir fırsat olmuştur. Altın fiyatlarının yükselmesiyle sahte altınlar da piyasaya sokulmaya çalışılmaktadır. Düğünlerde sahte altın takanlar haberler konu olmakta, sahte altın bilerek veya bilmeyerek satılmaktadır. İnsanlar da bilinçli olarak ya da bilmeyerek bu sahte altınları almaktadır. Bilinçli alanlar hediye olarak düğünlerde altın takanlar olduğu düşünülmektedir.
      Tüketicinin altının sahte olup olmadığını anlaması kolay değildir. Kuyumcular ve altın işi yapan kişiler ancak anlayabilirler. Tüketicilere genel olarak net olmamakla birlikte sahte altın konusunda bilgi verecek detaylar vardır. Altın manyetik değildir. Mıknatısa yaklaştırıldığında çekim oluşmaz. Altın özgül ağırlığı fazla bir metaldir. İmitasyonlara göre daha ağırdır. Altının ayarları mutlaka üzerinde damgalanmış olur. Sahta altınlarda bu damga olmaz veya silik olabilir. Bu damgalar gerçek altınlarda milyem veya ayar rakamları olur. Genelleme yaparsak 22 ayar altın bileziklerde, 18 ayar altın pırlanta ve kıymetli taş kullanılan ürünlerde ve 14 ayar altın taşsız veya sentetik taşlı ürünlerde kullanılmaktadır. 10 ve 9 ayar altın genel olarak yurt dışına ihraç edilen takılarda kullanılır. 8 ayar altın elmaslı ürünlerde kullanılmaktadır.
     Sahte altını ayırt etmenin bir yolu da kuyumcu veya sarrafların kullandığı mihenk taşıdır. Altın mihenk taşına sürüldüğünde taşın üzerinde altın izi kalıyorsa gerçek altındır. Kalmıyor, siliniyorsa sahte altındır. Altın eğelenerek de altından farklı bir renk çıkıyorsa sahte altın olduğu anlaşılabilir. Bu işlemlerle tüketicinin sahte altını tespit etmesi zordur. Bu işi bilen ve anlayan birinin bakması kontrol etmesi gereklidir.
     Altının değeri her yerde hemen hemen aynıdır. Altın hiçbir zaman piyasadaki fiyatlarından çok daha ucuza satılamaz. Altın fiyatları günlük olarak hatta saatlik olarak belirlenir. Buna göre altın takı veya cumhuriyet altını fiyatları belirlenmektedir. Piyasa fiyatından çok ucuza satılan altınlar sahtedir, dikkat etmek gerekir. Piyasada altın olmayan materyalleri altın kaplama yaparak piyasada altın diye satanlar mevcuttur. Ya da bazı sahtekarlar acemi kuyumculara altın kaplama sahte ürünleri altın diye satmaya çalışırlar. Ancak tüketici tanıdık kuyumculardan veya markalı ürünleri alırsa kandırılma veya sahte altın satın alma gibi bir durum söz konusu olamaz.
   Tüketici altın alırken mutlaka tanıdıkları, güvendikleri kuyumculardan alışveriş yapmalıdırlar. Ya da markalı ürün satsın alırlarsa sahte altın alarak kandırılma söz konusu olamaz. Gene de altın alırken üzerindeki ayar damgası kontrol edilmeli ve gramına bakılmalıdır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>