TAKININ TARİHTEKİ YERİ

TAKININ TARİHTEKİ YERİ
 

 
           

     Takı eski çağlardan beri kullanılagelen giysilerle bütünlük oluşturan veya farklı amaçlarla da kullanılan aksesuarlardır. Tarih boyunca takılara farklı anlamlar yüklenmiş, zenginlik göstergesi amacıyla kullanılmış veya sadece süs amacıyla kullanılmıştır. Bazı kültürlerde takıların kullanan kişileri kötü güçlerden, nazardan ve çeşitli kötülüklerden koruduğuna inanılırken bazı kültürlerde sınıfları belirleyen unsurlar olarak da kullanılırdı. Kralların güç ve zenginlik sembolü olarak çeşitli altın ve değerli taşlardan takılar kullandığı bilinmektedir. Rahiplerin ve soyluların da kullandığı değerli takılar devletlerin ve kişilerin zenginliğine vugu yapan aksesuarlar olmuştur.
     M.Ö.5000-M.Ö.7000 yılları arasında insanoğlu takı yapmaya doğada bulunan taş, kemik, deniz kabukları gibi malzemelerle başlamıştır. Bilezikler, kolyeler, yüzükler,  kemerler, taçlar yapılmaya ve kullanılmaya başlar. Altın ise takı da bilindiği kadarıyla ilk kez M.Ö.3000 Mezopotamya’da kullanılmıştır. Bu dönemlerde Alacahöyük ve Truva’daki kazılardan anlaşılacağı kadarıyla takı tasarımında teknik ve yaratıcılık konularında epey yol alındığı gözlemlenir. Altından motif olarak tanrıları sembollerinin, bereket simgelerinin ve bitki motiflerinin kullanıldığı dikkatleri çeker. Helenistik dönemde altın takılar soylular tarafından kullanılmış, Roma ve Bizans İmparatorlukları döneminde altın takı üretimi gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Selçuklular da Anadolu’da gelişen kuyumculuğa katkıda bulunmuştur.
    Osmanlı ise Anadolu topraklarında gelişen kuyumculuğu doruk noktasına taşır. Osmanlı kuyumculuğunda İran, Hint, Rus ve Avrupa kültürünün etkileri görünmektedir. Osmanlı döneminde altın takılar çok çeşitli ve değişik tekniklerle tasarlanmıştır. Padişahlar, saray erkanı, soylular altın takıları yaygın olarak kullanmıştır. Osmanlı’da kuyumculuk sektöründe teşvik büyüktü. Padişahlar kuyumcuları destekler ve gelişmelerini sağlardı. Osmanlı topraklarında özellikle kuyumculuk alanında Tebrizli, Bosnalı, Arnavut, Rus, Ermeni ve Yahudi ustalar revaçtaydı.
    Takılar toplumların kültürlerini çeşitli tasarımlarla ortaya koyan önemli yaratımlardır. En eski kuyumculuk ürünleri Mezopotamya’da Ur şehrinde ortaya çıkarılmıştır. Bu ürünler o kadar mükemmel örneklerdir ki tasarımları ve teknikleri gelişmiştir. Günümüzde ise kuyumculuk sektörü ve takı piyasası çok gelişmiştir. Dünyada belli trendler oluşmakta ve ülkeler takip ederek üretim yapmaktadır. Altın takı sektöründe Türkiye tasarım ve teknik açısından dünyada sayılı ülkelerdendir. Gelişe teknoloji ile binlerce farklı tasarım ve gelişen kuyumculuk teknolojisi ile de farklı teknikler uygulanabilmektedir. Seri üretim yapılmakta ve mükemmel tasarımlar ve ürünler ortaya çıkmaktadır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>