YATIRIM ARACI OLARAK ALTIN

YATIRIM ARACI OLARAK ALTIN

 
      

     Günümüzde altın bir değişim aracı olarak veya rezerv olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra bireysel yatırım amacı ile veya süs eşyası olarak da kullanımı yaygındır. Çoğu zaman özellikle kriz dönemlerinde sağlam bir liman olan altına yatırım her zaman tercih edilir olmaktadır. Altın özellikle son yıllarda yatırım aracı olarak çok tercih edilir bir değer olmaktadır. Özellikle son 5 yılda dünyadaki fonlara altın eklenmiştir.
     Türkiye’de yatırım amaçlı altın bulunduranların sayısı az değildir. Ellerindeki altın miktarının ise 50-60 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Altın ülkemizde uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülmekte ve kullanılmaktadır. Altın getiri olarak 2000 yılı sonrası değerlendirildiğinde reel olarak getiri sağlamaktadır.
     Altına yatırım yapmak isteyenler için alternatifler vardır. Altın yatırımı için has altın alınabilmektedir. Has altın yani 1kg’lik külçe altın alarak yatırım yapılabilir. Darphaneden çıkan cumhuriyet altınları yatırım aracı olarak alınabilir. Ya da işçiliği olmayan düz 22 ayar bileziklerde yatırım aracı olarak kullanılabilir. Bunlar az işçiliği olan ayar olarak yüksek altınlardır. Bu altınlar her zaman, her yerde borsa fiyatlarına yakın fiyatlara satılabilen ürünlerdir. İşçilikli ürünleri ise yatırım olarak düşünmemek gereklidir. Sadece takı olarak almak ve kullanmak gerekir. Çünkü işçilikli ürünler alırken yüksek fiyatlıdır, satarken ise düşük fiyattan satılırlar. İşçiliğine para verilir. Hem takı hem de yatırım amaçlı tek ürün 22 ayar işçiliği olmayan bileziktir.
     Cumhuriyet altını Darphane’de üretilen güvenilir bir altındır. 22 ayar olup, işçiliği az olan bir maldır. Devletin darphanesinde üretildiğinden güvenle alınabilir. Satılırken zarar edilmeyen bir üründür. Cumhuriyet altının kulplu olup olmaması önemli değildir. Önemli olan altının 7 gram 20 cm olmasıdır. Dikkat edilmesi gereken gramı ve darphanede basılmış olmasıdır.
   Altın yatırımcıları Altın Borsası’nda da yatırım yapabilmektedir. Borsa’da altın fiziksel olarak alınıp satılabilmektedir. Borsa’da alınan her altın payının karşılığı fiziksel külçe altındır. Bu altınlar istenirse Altın Borsası’nda saklanabilmektedir. Altın Borsası’na üye aracı kurumlar vasıtasıyla işlem yapılabilir. Külçe bazında veya gram bazında yatırımlar yapılabilmektedir. Borsa’da işlem yapmak işlemleri en düşük maliyetle gerçekleştirmeye olanak tanır. Bu altınlarda işçilik ücreti yoktur. Borsa’da dünya bazında altın alış ve satış fiyatlarıyla işlemler gerçekleşir. Altın Borsası’nda işlem yapabilmek için Borsa’ya üye aracı kurumlardan birinde veya bankalardan birinde hesabınızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca bankalarda altın fonları da dünyadaki altın fiyatlarına endeksli olup yatırım amaçlı kullanılabilmektedir.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>